שמונה סימנים לחבר נשמה אמיתי

אלת׳יאה לונה

www.lonerwolf.com

יולי 2015
מאנגלית: סמדר ברגמן

 

״חבר אמיתי הוא נשמה אחת בשני גופים״. ~ אריסטו

איך אתם מגדירים ״חבר״? קחו רגע וחשבו על התשובה שלכם.

בעבר אנשים תיארו ידידות אמיתית כחיבור בין שני אנשים הנאמנים עמוקות זה לזה, ואשר יקריבו את חייהם למען רווחת האחר. ידיד אמת נחשב לאדם שיעמוד לצדנו באש ובמים; אלטר-אגו שכזה לו נוכל לספר כל דבר והכול, ולבטוח בו לחלוטין.

בימינו המשמעות של חברות צומצמה במידת מה, כיוון שאנו משייכים את מעמד ״החברות״ לידידים לשתיה, לשכנים, לעמיתים ולמכרים שלנו (נכון, חלקם יכולים להיות חברים אמיתיים, אבל לא בדרך כלל). אנחנו אפילו מעניקים את התואר ״המשונְמך״ לזרים ולמכרים רחוקים הנמצאים ב״רשימת החברים״ שלנו ברשתות החברתיות, כאילו המילה ״חבר״ היא לא יותר מאשר מילה עקרה וחסרת ערך שניתן לנפנף ולהצמיד לכל פרצוף.

אף על פי שזה נהדר שאנו פתוחים מספיק כדי לשייך לכל אחד בחיינו את התואר ״חבר״, הבורות שלנו לגבי המהות של חבר אמיתי ומה משמעות היותנו חברים אמיתיים תורמת לתחושה גדולה של בידוד ובדידות בחיינו. אפילו יצרנו מילה מודרנית חדשה: ״חביוב״ (frenemy), שילוב של המילה friend ו-enemy (ידיד, אויב), המשמשת לתיאור אנשים כלפיהם אנו נוהגים כחברים, אבל שבסתר אנו לא אוהבים.

יותר מתמיד, חשוב שנלמד כיצד להיות חברי נשמה אמיתיים וכיצד למצוא חברים שכאלה, כיוון שהדבר מהווה חלק מהותי מהסיפוק שיש לנו מחיינו בחברה ההופכת מנותקת יותר ויותר. היום אני מקווה לחקור נושא זה מעט יותר יחד אתכם.

למצוא ולהיות חבר נשמה אמיתי

הסוציולוגית והפסיכולוגית ליליאן רובין ערכה ניסוי מרתק המתואר בספרה ״סתם חברים: תפקיד החברות בחיינו״ שפורסם בשנות השמונים, שנועד לגלות האם אנשים מזהים הדדית זה את זה כ״חברים הכי טובים״ או לא.

בניסוי זה, 132 אנשים התבקשו לכתוב שם של אדם אחד מהקבוצה אותו הם מזהים כחברם הטוב ביותר. להפתעתה של רובין, 84 אנשים מתוך 132 לא רשמו את האדם שרשם את שמם כחבר הטוב ביותר. רק 18 מתוך 132 מגיבים זיהו הדדית האחד את השני כחברים הכי טובים.

אילו השלכות יש לניסוי הזה על חיינו? המציאות היא שתפיסתנו את מושג ה״חברות״ נחלשה כל כך שרובנו – כפי שהתגלה בניסוי זה – מתקשים אפילו לזהות את החברים הקרובים לנו.

עבורי חברות היא אחת מצורות האהבה הטהורות ביותר הקיימות בקרב אנשים, כיוון שרק לעתים נדירות ביותר היא כוללת אופן כלשהו של סיפוק/פיצוי מיני או כלכלי; ויש בה רק את שמחת החיבור העמוק עם אחר. אולי מסיבה זו אנו אוהבים כל כך את חיות המחמד שלנו וסוגדים להן? תכופות הן מעניקות לנו את הצורה היחידה של חברות נשמה אמיתית אותה נוכל למצוא מיידית בחיינו. אהבת חיית המחמד היא אהבה ללא תנאי. האם תוכלו לומר דבר שכזה על עצמכם או על אנשים אחרים?

כאשר אני שואלת את עצמי את השאלה הזאת, תכופות אני קופאת במקומי כיוון שעליי להכיר בכל התנאים שאני נוטה לכפות על אחרים שמכשילים חברות נשמה אמיתית. ובכנות, אף על פי שהדבר מזעזע ומעציב אותי עמוקות, אני רואה בכך הזדמנות לצמוח – ואני מקווה שתוכלו לצמוח יחד עמי גם כן.

למרבה המזל, מצאתי כמה חברי נשמה אמיתיים בתקופת חיי שלימדו אותי רבות על משמעות האהבה ללא תנאי. הנה מה שלמדתי:

1. אתם יכולים לדבר על הכול עם חבר נשמה.

אין צורך להסתיר שום נושא או ״לצעוד על קצות האצבעות״ כאשר אתם מדברים עם חברי נשמה. על אף שייתכן שיש להם דעות מנוגדות, עדיין אתם יכולים להרגיש תחושת שחרור ופתיחות מרעננת בעת השיחה עמם.

2. הביקורת שלהם בונה, לא הרסנית.

חבר נשמה רוצה לעזור לכם לצמוח ולהתפתח במקום לערער אתכם… מדוע שירצה לראותכם סובלים? הוא לא מקבל שום תועלת מכך. מסיבה זו, חבר נשמה הוא שקוף וגלוי לב ביחס לביקורת שלו, הוא לא מעמיד פנים ולא נוהג באופן פסיבי-אגרסיבי או מרושע. הוא בוטח בחברות במידה מספקת כדי לדעת שגילוי מביך לא ינפץ את הקשר.

3. בנוכחות חבר נשמה אתם מרגישים מובנים ונשמעים באמת.

במקום לקטוע את דבריכם, לפרש לא נכון את דבריכם או תמיד להשתלט על תשומת הלב בעת השיחה, חברי נשמה פותחים את עצמם להקשבה – להקשבה אמיתית, מתוך כוונה להבין את מחשבותיכם, תחושותיכם, חלומותיכם או את ההתלבטויות שלכם. תמיד יהיה איזון בין דיבור להקשבה בעת התקשורת עם חברי נשמה. במילים אחרות, שניכם תדברו ותקשיבו במידה שווה.

4. אתם יכולים לבטוח לחלוטין בחבר נשמה.

כאשר אתם פותחים את סגור לבכם בפני חבר נשמה לגבי נושא עדין או אישי מאוד, הוא מכבד את הפרטיות שלכם ומוקיר עמוקות את האמון שנתתם בו. הוא לא משתמש בחשיפה שלכם כמזון חברתי סודי מאחורי גבכם, וגם לא בוגד באמון שלכם על ידי הדלפת השיחות המסווגות שלכם. אתם יכולים להפקיד את חייכם בידיו.

5. חברי נשמה מכבדים את הגבולות שלכם.

במקום להיות שתלטניים, נזקקים או תובעניים, חברי נשמה מכבדים את הצורך שלכם במרחב ולא לוקחים את הגבולות האישיים שלכם באופן אישי.

6. הם מעריכים סלחנות ולא שומרים טינה.

חבר נשמה מודע לכך שאף אחד לא מושלם (ובכלל זה הם עצמם) ולכן הם מעדיפים שלא להיאחז במרירות ולשמור טינה. אם הם כועסים או נפגעים, הם מעדיפים לדבר על זה ישירות ובפתיחות, במקום להסתיר את רגשותיהם. אף על פי שהם יסלחו לכם בשל מגרעותיכם, הם ידעו ״למתוח את הקו״ לאחר בגידה חוזרת ונשנית.

7. הם רואים את הטוב ביותר בכם.

אחת המתנות היקרות ביותר שחבר נשמה מעניק היא חביבות ורצון טוב בלתי נלאים. בעת שאתם עלולים להרגיש מכוערים, החבר שלכם יזכיר לכם את היופי שלכם. אם תרגישו חסרי כישרון, החבר שלכם יזכיר לכם את היכולות הרבות שלכם. בדרך זו, הוא יעודד אתכם כאשר אתם מרגישים מדוכאים, יזכיר לכם את היופי הפנימי, העוצמה והיכולת שלכם.

8. חבר הנשמה שלכם ילך אתכם באש ובמים.

חבר נשמה אמיתי נמצא לצדכם בלילות החשוכים ביותר ובימים הבהירים ביותר שלכם. כבן לוויה נאמן ורחום, הוא ניצב לצדכם ברגעיכם הגרועים ביותר, מושיט יד לעזרה וכתף לתמיכה – וברגעים המאושים והמוצלחים ביותר שלכם, הוא מריע לכם משולי הדרך. ללא קשר למקום שבו אתם נמצאים עכשיו בחייכם, חברי נשמה הם בני הלוויה, אנשי הסוד והמנחמים הנאמנים ביותר.

הביוגרפיות שלנו

אלת׳יאה לונה

אלת׳יאה לונה היא כותבת רוחנית רבת השפעה שעבודתה שינתה את חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. לאחר שנמלטה מכת דתית בה גדלה, לונה חוותה משבר קיומי עמוק שהוביל להתעוררותה הרוחנית. כיועצת פסיכורוחנית וסופרת מקצועית, המשימה של לונה היא לסייע לאנשים אחרים להפוך מודעים למלכודת בה הם חיים, ולמצוא שמחה, התעצמות וחירות בכל הנסיבות. ראו עוד מעבודתה באתר: www.lonerwolf.com

מטאו סול

מטאו סול הוא יועץ ומנטור פסיכורוחני ידוע שעבודתו השפיעה על חייהם של אלפי אנשים ברחבי העולם. משום שנולד למשפחה בעלת היסטוריה של התמכרות לסמים, סכיזופרניה ומחלת נפש, מטאו למד על קשיי המצב האנושי מגיל צעיר. כיועץ ומנטור רוחני, משימתו של מטאו היא לסייע לאנשים אחרים לחוות חופש, שלמות ושלווה בכל שלב בחיים. ראו עוד מעבודתו באתר: www.lonerwolf.com