שבע דרכים שבעזרתן תוכלי לתבוע לעצמך את עוצמת האלה-הלוחמת הפנימית שלך

אלת׳יאה לונה

דצמבר 2015

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

האם את אלה-לוחמת?

מעבר לכל התוויות, הסיווגים המגדריים, האמונות והסיפורים שכולנו נושאות עמנו, זורמים שני סוגי אנרגיה מנוגדים, אך קשורים זה לזה באופן אלוהי: האנרגיה הנשית האלוהית והאנרגיה הגברית האלוהית.

אנו רואות, שומעות, מרגישות ומטפחות אנרגיה גברית בכל מקום. האנרגיה הגברית חמה, נוקשה, הגיונית, מכוונת-מטרה, פרואקטיבית וממוקדת ביותר, והיא נמצאת בכל מקום, החל מהדת, המשך במין וכלה במערכות היחסים ובחיים המקצועיים שלנו.

אנרגיה גברית, או אנרגיית האל, מושלת בחיינו כיוון שעצם טבעה הוא למשול, לפקד ולשלוט. אין זה בהכרח דבר רע, אבל לאחר מאות שנים של השתחוות בפני ״אלים״ פראיים, שתִּעֵשׂו את העולם, ולאחר חיים על פי כללים, אידיאלים ומטרות אגרסיביים ומכווני-מטרה, הגיע זמננו לתבוע לעצמנו את עוצמת האנרגיה הנשית בחיינו.

מהי האנרגיה הנשית האלוהית (ולמה זה משנה)?

האנרגיה הנשית פסיבית, רכה, מופשטת, אינטואיטיבית ומזינה, והיא מגולמת על ידי הירח, כדור הארץ, המים ועונות החורף והסתיו. כתדר עדין אך חושני, האנרגיה הנשית גם קשורה לפריון ולמיניות ומסיבה זו בדיוק היא הודרה במשך מאות שנים רבות בשל הערכים הדתיים המדכאים של אבות הכנסיה הפטריארכליים.

אנרגיה נשית אלוהית, או אנרגיית האלה, היא מקור אנרגיה מעודן אך חיוני לאין שיעור בחיינו. בלעדיה, נאבד קשר עם הגופים שלנו, הרגשות שלנו, החלומות שלנו ואימא אדמה. בלעדיה, נחייה את החיים על פני השטח, נרדוף אחר יעדים ריקים, שאיפות שמקורן באגו וערכים חרבים שמנותקים מהמיסתורין, מהפלא ומקסם החיים.

כאשר איננו מכבדות ומטפחות את האנרגיה הנשית האלוהית בחיינו, אנו מרגישות חוסר שלמות וחוסר סיפוק נצחי, צועדות בנתיבים שהם הרסניים לפלנטה ורעילים לאנשים שאנו אוהבות. בפשטות, ללא הכרה באנרגיה הנשית שבנו וטיפוחה, איננו שלמות והחיים שלנו מרגישים שטחיים.

האם את אלה-לוחמת?

אולם מצד שני, טיפוח האנרגיה הנשית בלבד בחיינו יכול להותיר אותנו לא מאוזנות ולא שלמות. כאשר יש לנו אנרגיית אלה רבה מדי בחיינו אנו יכולות להסתחרר לתוהו ובוהו ולצעוד בנתיבים של הרס עצמי ותגובתיות רגשית שהופכים אותנו קורבנות לכל גחמה רגשית שלנו ולכל דחף לא חביב של אנשים אחרים. למעשה, אנרגיית אלה רבה מדי יכולה להוביל להתמכרויות, לרחמים עצמיים ולתפקידי זהות לא בריאים, כגון תסביך הקדושה המעונה.

מסיבה זו עלינו לאזן את האל והאלה בתוכנו; את הנשי והגברי, את האנימה והאנימוס. זה המקום שבו האלה הלוחמת ממלאת תפקיד.

האלה הלוחמת היא עירוב מקודש של גבריות ונשיות. כפי שהשם רומז, האלה הלוחמת היא עירוב מקודש של כוח, נחישות איתנה ואומץ, כמו גם פתיחות, רוחניות ועדינות. הין והיאנג גם יחד מצויים באיזון אצל האלה הלוחמת, או האל המזין, ואי לכך מורגשים תחושה עמוקה של שלמות, ביטחון עצמי ושמחה.

שבעה דברים שתוכלי לעשות כדי לגלות מחדש את האלה הלוחמת הפנימית

חלק גדול מהמסע האישי שלי לתביעה מחדש של עוצמתי כאלה לוחמת היה לקבל עד כמה הייתי לא מאוזנת רגשית, רוחנית, פסיכולוגית ומינית. כנערה צעירה גדלתי שקועה עמוקות לא רק בערכים, באמונות וביעדי חברה גבריים, אלא גם חונכתי מלידה על ברכי פלג נוצרי פוּנְדָּמֶנְטָלִיסְטי. כת נוצרית זו לימדה אותי שעליי לשמור על בתוליי עד לנישואים, להימשך למין השני, ללדת ילדים, להישאר בבית ולבשל, לגדל את שערי, ללבוש שמלות וחצאיות, לשמור על שקט מוחלט בכנסייה, לציית למטיפים וכמובן, להישאר נאמנה לאלוהים (שתואר כמובן כדמות גברית).

רק לאחר שפגשתי את סול ועברתי תהליך מטמורפוזי משנה חיים אדיר וקשה, גיליתי את הפרדוקס המאוזן והיפה של מהותי. אני גם הכבשה וגם האריה, אני השמש והירח, אני אש ומים, אני לוגית ורגשית, אני רגישה וחזקה, אני מאהבת של גברים ושל נשים, אני תלמידת הלילה והיום.

אני אלה לוחמת וכך גם אתן. אני יודעת כמה קשה לגלם מיזוג זה של שני ניגודים, אלכימיה אנרגטית זו – אבל הדבר אפשרי, ובהמשך אסביר לכן, על קצה המזלג, כיצד לגלות מחדש, באופן אישי, איזון אלוהי זה – בין אם אתם גברים או נשים או לא זה ולא זה:

  1. חקרו את הסיפור שלכן.

לכולנו יש סיפורים שאנו מספרות על עצמנו. אני מכנה זאת ״סיפורים״ כיוון שלכולם יש התחלה, אמצע וסוף, והם תוצר הזכרונות, התנסויות העבר, ההוראה הדתית והמיתוסים החברתיים שלנו. לדוגמה, הסיפור שלך עשוי להיות הסיפור הבא: ״שמי ג׳ק. אני גבר שאוהב לראות סרטים וללכת למשחקי כדורגל עם החברים שלי. נוח לי בחברת גברים ואני לא באמת מבין נשים, אלא אם אני איתן במיטה״. או הסיפור שלך עשוי להיות הסיפור הזה: ״אני טורי. אני אימא ואישה שקטה לשני ילדים ואני אוהבת אסטרולוגיה. אף על פי שהבנים שלי לא ממש מבינים אותי, אני מקריבה רבות למענם ולמען בעלי. אני נותנת, לא לוקחת״.

אילו תפקידים מגדריים מגבילים אתן יכולות לזהות בסיפור האישי שלכן? דוגמאות לכך יכולות להיות שאתם (גברים) שמרגישים נוח רק בחברת גברים, או נשים שמרגישות בנוח רק בחברת נשים, שאתן מזינות ומטפחות, אנשי עסקים, אימא, אבא, מנהיג וכן הלאה. על ידי זיהוי התפקידים המגדריים הללו, וכיצד הם שולטים באנרגיה הגברית/הנשית בסיפור שלכן, אתן יכולות לפתוח פתח לצמיחה.

2. דברי את האמת שלך.

היי כנה ואמיתית. מה את רוצה, באמת, מהחיים, מאנשים אחרים ומעצמך? הפסיקי לשבת בשולי החיים והעניקי לעצמך רשות לאחוז כבר בהגה. כן, טוב לזרום עם החיים, אבל גם טוב להיות כנה עם עצמך ועם אנשים אחרים לגבי מה שאת באמת רוצה וצריכה.

3. הפעילי את הרצון שלך.

לפעמים הכרחי להתעקש ולהיות אסרטיבית בדרך מכבדת. רובנו מתקשות להציב גבולות באופן תקיף אך עדין ולחתור לקראת מה שאנו אוהבות. אם יש לך אנרגיה גברית רבה מדי תצטיירי כשתלטנית וכאגרסיבית. אם יש לך אנרגיה נשית רבה מדי תצטיירי כמניפולטיבית וכפסיבית-אגרסיבית. איך תוכלי להפעיל את הרצון שלך בדרך בריאה ומאוזנת?

4. התחייבי לעצמך.

התחייבות כרוכה בשימוש בשכל ובלב. הלב אומר: ״אני אוהבת את זה, אני רוצה את זה״, השכל אומר: ״זה חכם, זה הגיוני״. כאשר את מתחייבת לעצמך במסגרת נתיב האלה הלוחמת, את מתחייבת לאהוב את כל שאת – את המרכיבים המוארים והחשוכים גם יחד, את הטוב והזדוני, את היפה והמכוער. כזו היא אהבה עצמית אמיתית – לא צורה מגניבה, אופנתית, היפסטרית של האדרה עצמית – אלא קבלה מהפכנית, עמוקה וכואבת של המשמעות הרחבה ביותר של מי שאת. לכן התחייבי לאהוב את עצמך. זו אבן הבניין המהותית ביותר של האלה הלוחמת.

5. חגגי את המיניות שלך.

מתן כבוד למי שאת ברמה המינית העמוקה הוא מעשה קשה ביותר. כולנו נושאות עמנו מאות שנים של אשמה, שחיטות מוסרית והדחקה תורשתיות. אבל האמת היא שאת ישות מינית, והיותך ישות מינית אינה ״רעה״, ״מלוכלכת״ או ״לא מוסרית״ כפי שמלמדים אותנו תכופות. במקום זאת, המיניות שלנו נושאת מקור אדיר של יצירתיות, עוצמה ואנרגיה שהוא כוח רב עוצמה של הטבע, ושמניע, פשוטו כמשמעו, את רוב החיים על כדור הארץ.

תהליך חקירת וקבלת המיניות שלך יכול להיות תהליך איטי וארוך, אבל התועלת בכך היא עצומה. לדוגמה, כאשר גיליתי שאני נמשכת מינית הן לגברים והן לנשים, חשתי מבויישת, מבולבלת ואבודה, ולא ידעתי מה ״לא בסדר״ איתי. אבל בסופו של דבר למדתי לקבל שזה חלק יפהפה מהגיוון הפרדוקסלי שמרכיב את זהותי.

במקרה שלך, חקירה, קבלה ושילוב המיניות שלך לא רק שיעזרו לך להפוך לאדם בטוח, יצירתי ומאוזן יותר, הדבר גם יעזור לך לשחרר את הכבלים הישנים של הבושה והאשמה שייתכן ועוצרים אותך מלטעום באמת ובתמים את האושר העילאי המצוי בהתנסות חיים זו.

6. תבעי לעצמך את הכוח והאחריות האישית שלך.

אנרגיית הלוחמת מתודלקת על ידי כוח פנימי, וכוח פנימי זה נובע מאחריות אישית. אחריות אישית כרוכה ב״הפסקת בלבול המוח״ המתלווה לרחמים עצמיים, לאשמה ולהימנעות, ובהיותך פעילה ויוזמת בחייך. במובן זה, האלה הלוחמת שהגשימה את זהותה לא סובלת התפלשויות ארוכות ברחמים עצמיים, תפקידי זהות מחלישים או סביבה רעילה. האלה הלוחמת לא חושבת על עצמה כעל ״אבודה״, ״קורבן״ או ״לכודה״, אלא כעל פראית, גולמית וחופשייה – ואוי למי שמפריע להגשמה זו!

אף על פי שייתכן שאתן תקועות עכשיו, אתן יכולות להיות המושיע של עצמכן. אל תצפו מאף אחד שיעזור לכן, אבל גם אל תפחדו לבקש עזרה. אתן האדם לו חיכיתם.

7. גלמו את החכמה שלכן.

אתן מחזיקות עמוק בתוככן את מיסתורי ופלאי היקום. והחיים שלכן יכולים להיות עדות למשמעות היציאה מהממלכות התת קרקעיות של כדור הארץ, לאור השמש הבהיר. אתן זרע שפורח. כבדו את תהליך הצמיחה שלכן שמורכב משיעורים קשים ומחוויות חיים כואבות. הניחו לאדמת החיים הפורה שלכן להזין ולטפח אתכן. היו מוכנות לצמוח, לשגשג ולמות, שוב ושוב, אלפי פעמים. כך מתפתחת ומתבגרת הנשמה שלכן. זו הזדמנות לגלם את החכמה שלכן – אותה כבר למדתן, והרווחתן ביושר.

את האלה הלוחמת.

את האם והאב, המאהבת והאהובה, הלילה והיום.