למה חשוב שתקנו ישירות מהוצאות הספרים ו/או מחנויות ספרים עצמאיות

מאת סמדר ברגמן

השבוע שוב התברר לי משהו שכבר ידעתי בעצם: להוצאות ספרים קטנות אין זכות קיום. הן לא מדפיסות כמויות של ספרים בכל חודש, הן לא מוכרות כמויות של ספרים בכל חודש. אין להן כוח מול רשתות הספרים וגם לא אצל המפיץ. "הוצאות ספרים קטנות נסגרות כל הזמן, אלא אם יש להן ערוץ הכנסה נוסף", אמר לי היום המדפיס שלי. "הן נאבקות להחזיק מעמד והמניע שלהן הוא בברור לא מניע כלכלי".

אז החלטתי לשפוך קצת אור על המציאות שמאחורי המילים, הדפים והכריכה הצבעונית. אני רוצה לספר לכם על המציאות של ההוצאה שלי ושל עוד הוצאות קטנות אחרות. עד עכשיו על כל ספר שנמכר דרך המפיץ קיבלתי 40% ממחירו הקטלוגי. 60% הולכים למפיץ ומתחלקים בינו לבין החנות. כך במשך 10 חודשים ואילו בחודשיים של "שבוע הספר" (זו לא בדיחה), האחוזים קופצים ל-65%. "שבוע הספר" שנמשך שבוע, הופך לחודשיים אצל המפיץ.

ההוצאה משלמת מקדמה לבעל הזכויות, ההוצאה משלמת את כל הוצאות הפקת הספר (תרגום, עריכה, גרפיקה, עיצוב והדפסה), ההוצאה משלמת לבעל הזכויות אחוזים על כל מכירה, הוצאות נלוות (over head) גם הן צריכות להילקח בחשבון… ובסופו של דבר נותרים בידיה שקלים בודדים במקרה הטוב. יש גם מקרים שההוצאה מפסידה על הספרים שחשוב לה שתקראו. לפעמים מתוך 1000 ספרים שהדפיסה, רק על ה-200 האחרונים שהיא מוכרת היא סוף סוף מרוויחה. 800 הספרים הראשונים רק מכסים את העלויות.

עכשיו חברת ההפצה (שדורשת בלעדיות מוחלטת להפצת הספרים, דרך אגב) מעלה את האחוזים שהיא גובה ל-65% במשך השנה ול-68% במאי-יוני, החודשים של "שבוע הספר".

חשוב שתדעו שאם אתם קונים ישירות מהוצאת הספרים אתם, פשוטו כמשמעו, מאפשרים לה להמשיך להתקיים. אתם מעניקים את השקלים החשובים שלכם למי שעמל באמת להביא לכם את הספר. לא למי שהסיע אותו ממקום למקום, ולא למי שנתן לו ברוב טובו מקום קטן וזמני מאוד על המדף. סטימצקי למשל כל כך מחשיבה את המקום שיש לה על המדפים שהיא גובה מהמפיץ, שמעביר את העלות להוצאה כמובן, 1.5 שקלים על "שינוע" כל עותק (אני חוזרת "כל עותק"!) אל החנויות שלה.

רובנו אוהבים, וזה מובן, להחזיק את הספר שאנו קונים ביד, למשש אותו, לדפדף בו ולחוש באנרגיות שלו. אז לכו לחנות הספרים, החזיקו, מששו ודפדפו אבל אחר כך הזמינו ישירות מההוצאה. ואם בכל זאת אתם קונים מחנות, קנו מחנות עצמאית ולא מהרשתות הגדולות שעליהן כבר כתבו מספיק… ולמי שלא קרא, אני מצרפת כאן קישור:

לחצו כאן.

הבועה הזאת תתנפץ בסוף… זה חייב לקרות. מתי זה יקרה? מה יהיה הקש שישבור? וכמה הוצאות ספרים קטנות עוד יסגרו עד שזה יקרה, לא ברור. כרגע העתיד, כפי שאני רואה אותו, הוא ספרים אלקטרוניים "ירוקים" וידידותיים לסביבה, שיימכרו על ידי ההוצאות באופן ישיר ואישי, במחירים נמוכים בהרבה, כיוון שהפקת הספרים תהיה זולה יותר. חנויות הספרים ימכרו רק ספרים מודפסים "מיוחדים": ספרי צילום, ארכיטקטורה, בישול וכן הלאה. אבל עד שנגיע ליום הזה, חשוב היה לי לספר לכם כיצד נראים פני הדברים.

תודה על ההקשבה.

סמדר

נובמבר 2012