הקשר שבין התגשמות לקול הפנימי ולתקשורת

יערה בויום-קפלן

יוני 2016

עריכה לשונית: סמדר ברגמן

 

כל יצור חי על הפלנטה שבה אנו חיים, מהאדמה, מהצומח ועד לחי, מגיב לסביבה. מהי תגובה? תגובה היא פעולה, מודעת או שאינה מודעת, שנוצרת מתוך גירוי כלשהו.

אנו מחוברים זה לזה, בין אם נרצה או לא נרצה, וברשת חיבורים זו נכללים כל הפרטים המרכיבים אותה: האבנים, האדמה, הצומח, החי, עמי העולם, כוכבי הלכת השונים, הפלנטות ועד האינסוף. מידת ההשפעה בין הפרטים קשורה במידת הקרבה.

התקופה בה אנו חיים מעידה כי הגיעה העת לבחון את מערכות היחסים בין כל הפרטים המרכיבים את העולם. זוהי תקופה מיוחדת, שבה נדרשת רוח שינוי ביחס לאופן שבו אנו יוצרים את השפעתנו: אלה על אלה, במערכות היחסים הפרטיות, המגזריות, המגדריות, וכמין אנושי המשפיע על האדמה, החי, הצומח, ועל כדור הארץ.

זוהי פרשת דרכים המבקשת שינוי אישי ופרטי להגשמה עצמית ומשם השפעה על סביבתנו. פרשת דרכים במובן שמידת ההשפעה הינה במידה רבה מסה קריטית של השפעות המשקעים לאורך מהלך ההיסטוריה האנושית. לשם כך נדרשות התבוננות ובחירה מחודשת.

תקשורת – יסוד החיים

כבני אדם אנו יכולים להעיד כי אנו מגיבים למתרחש בסביבתנו הרחוקה, החל ממצב פוליטי, כלכלי, חברתי ומדיני ובסביבתנו הקרובה יותר, דרך מערכות היחסים השונות בחיינו.

בתגובותינו השונות לסביבתנו הרחוקה והקרובה כאחד, אנו משפיעים, מגרים את הסביבה, והסביבה מגיבה לפעולותינו, האקטיביות או הפאסיביות, בפעולה חוזרת.

זוהי תקשורת. תקשורת הינה מהות הבריאה: שרשרת של אירועים בהתפתחות, המושפעים משרשרת של תגובות. התקשורת היא יסוד החיים.

ההבנה כי אנו חיים וניזונים מתקשורת אמצעית ובלתי אמצעית עם סביבתנו, מחייבת בדיקה והבנה משמעותית של תצורות התקשורת ומידת הדיוק של כוונותינו.

ככל שאדם מוכן לצאת למסע של היוודעות אל והכרה של האופן שבו יוצא קולו, כך גדלה מידת השפעתו על ההגשמה בחייו.

תקשורת היא דבר מורכב. ברובה היא תגובה לא מודעת ותת קרקעית למתרחש בסביבתנו; היא הצינור שמחבר בין הנותן למקבל, בין כל הפרטים שמרכיבים את העולם.

על מנת להשפיע מתוך בחירה מודעת על מהלך חיינו, מתבקש מסע חיפוש פנימי אחר תשוקות הלב, אחר המניעים הפנימיים של רצונות נפשנו, אחר מידת ההסכמה שאנו מעניקים לנשמתנו הגבוהה לכוון את דרכנו: הסכמה לרפא את הגוף הרוחי, הגוף הנפשי המורכב מן המנטלי והרגשי ומשם לרפא את גופנו הפיזי.

היכולת לתקשר מתוך כוונה מודעת מעידה על רגש נעלה, היא עמוד השדרה הרגשי של הנפש האנושית, זו המוכנה לנקות ולאוורר את מחסני הרגשות והמשקעים. כל אדם זקוק לה על מנת לגדול ולצמוח. תקשורת היא הקשר במערכות יחסים השונות בחיינו. היא זו המוציאה את הרגשות הפרטיים לתקשורת עם הזולת, מהבודד לחלקיק מתוך מכלול הפסיפס האנושי, מאפשרת למזג את כל הפרטים ולחברם.

שאלו את עצמכם: האם אני מבטא את קולי? את מהלך הרגשות והתחושות שאני חווה? באיזה אופן אני מבטא זאת? בהזדהות ובטלטלה? בצעקה ובמרירות? בהימנעות ובנסיגה? בהתבוננות ובלמידה?

מדוע קולי בא לידי ביטוי דווקא באופן זה? מהיכן אני צומח ומאין אני בא? מהם מניעי הפנימיים, שגורמים לי להגיב בצורה זו ולא בצורה אחרת? שאלות אלו מבקשות התבוננות ולמידה, מבקשות חיבור פנימי עמוק לנבכי הווייתנו כפרט וכחלק מתוך המכלול; מבקשות לפרום את סבך הרגשות המשפיעים על נקודת מבטנו על העולם.

כיצד יוכל אדם להגשים את עצמו אם אינו שומע את קולותיו הפנימיים, אם אינו מבין מה הם מניעיו  הפנימיים? אם אינו מבין שמה שנראה לו כהגשמה וכהצלחה אינו אלא צורך לרצות או להוכיח בהשוואה לזולת.

התקשורת עם הסביבה והעולם קיימת ופועלת. מעולם לא פסקנו להשפיע ולהיות מושפעים מסביבתנו, אך כל עוד איננו מבינים את מניענו הפנימיים ואת הדרכים בהן אנו מבטאים את קולותינו המרובים, ניצור שרשרת תגובות והשפעות שאינה עושות עמנו חסד.

התקשורת איננה הבעת רגש בודד, אלא כל מכלול ההוויה ומשם היא מייצגת את היחידה האנרגטית של כל אחד מאתנו. ההבנה כי בתקשורת בין כל הפרטים יש מידה רבה של השפעה מעוררת פליאה ומאפשרת מוטיבציה לפעולה בריאה ומודעת.

תכליתה של התקשורת היא להטמיע בנו את הרצון לחיות ולספוג את הנאות החיים, כחלק בלתי נפרד מן הבריאה. על מנת לאפשר לעצמנו שינוי אמיתי במציאות, עלינו להסכים לבחון את מערכות היחסים השונות בחיינו. מערכות יחסים עם אנשים שונים, עם הצומח והחי, עם האדמה והפלנטה.

תקשורת כנה עם העצמי שלנו מבקשת לראות במדויק את המטענים המכבידים על נפשנו, אלו שמשפיעים על האופן שבו אנו חווים את החיים, אלו שמשפיעים על אמונותינו ומסקנותינו. היא מבקשת לבטא בקול את הקולות הפנימיים, ללא שיפוט, מתוך התבוננות ולמידה, להכיל את הרגשות והמחשבות,  גם השליליים שביניהם. לראות ולהסכים לשחרר ולהתחדש, דרך נשימה, דרך פעימת החיים. להסכים לנשום, להסכים לחיות ולחוות את רשת החיבורים ממקום מעלה פליאה והשראה.

יש לנו מידה רבה של השפעה, הגיעה העת שנבחר ליהנות ולחוש את חדוות הבריאה, שהרי כולנו שותפים למלאכת הבריאה.

בשאיפה צבעוני

יערה בויום-קפלן – מרפאה בתקשור, מטפלת בריברסינג (נשימה מעגלית), מכשירה ומנחה מרפאים בתקשור ובפתיחת תדרים.

ליצירת קשר: 0526770273

yaarabk@gmail.com