החלטות לשנה החדשה – החליטו לא להחליט

מת׳או סול

דצמבר 2015

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

הפעם החלטתי שלא להחליט החלטות לשנה החדשה. הנוהג לתכנן תכניות, לבקר, לאשר ולעצב את חיי הוא אירוע יום-יומי מדי עבורי. ~ אנאיס נין

ישנה אשליה שמגיעה בכל שנה חדשה. אשליה זו מעניקה לנו תחושה מזויפת של יתרון ומשמעות, שעם אתחול לוח השנה כך גם העצמיים הקודמים שלנו יעברו אתחול, יעניקו לנו לידה מחדש. אבל האמת היא שהשנה החדשה היא רק מחר נוסף. חוסר הביטחון והספקות העצמיים שלכם ידפדפו ויעברו לשנה החדשה, והדיאלוג הפנימי השלילי שלכם ירים כוסית יחד אתכם.

דרושים לכדור הארץ 365 ימים (ושש שעות) להשלים סיבוב של 360 מעלות סביב השמש, וכדי לכבד אירוע אדיר זה, לימדו אותנו לנסות לבצע סיבוב של 360 מעלות סביב הפגמים והליקויים שלנו על ידי החלטה לשנות את עצמנו בשנה הבאה.

הבעיה היחידה היא שללוח השנה הגריגוריאני לא אכפת מהרצונות שלכם. החולשה והיעדר כוח הרצון שלכם לא יתפוצצו יחד עם הזיקוקים. הראשון בינואר לא יעניק לכם דף חלק ולא ימחק את הדפוסים וההרגלים המנטליים הישנים שלכם.

אצל רובנו, הנחישות להשתנות מועטה.

אנו דוחים הכול להזדמנות נדירה, לתאריך מיוחד, ולסיבה מספיק טובה לשינוי חוץ מאשר הרצון האינטנסיבי שלנו לשפר את חיינו. שמעתי אנשים רבים אומרים ״מחר אתחיל בדיאטה״, אבל למה לא עכשיו?

אנו מפעילים לחץ רב על הראשון בינואר כיוון שזה תאריך חברתי אידיאלי לשינוי, בייחוד כאשר כולם שואלים כל שנה: ״אז איזה החלטות קיבלת לשנה החדשה?״ העובדה היא שאולי אינכם מוכנים לשינוי, אולי יש לכם רק מושג מעורפל לגבי מה שהייתם רוצים לשפר בעתיד. אולם, אידיאל קפריזי זה דומה רק לעתים נדירות לתשוקה הבוערת שאנו חווים ברגעים מסוימים בחיינו באמת לעשות משהו ולחולל שינוי. הרצון שלנו לקבל החלטות לשנה החדשה למען עצמנו הוא רק תוצאה של נפילה בפח רעיון חברתי חסר תועלת.

יש גם חסרון נוסף להחלטות לשנה החדשה והוא שאננות.

רובנו מחליטים החלטות שאיננו יכולים לבצע. נטישת החלטות הפכה להתרחשות שכיחה, אפילו לדבר שצוחקים עליו. כל זה יוצר גישה צינית כלפיהן, הופך את כשלוננו להגשים את ההחלטות שלנו למשהו שקל לבטלו ולדחותו ל״הזדמנות האידיאלית״ הבאה. יתר על כן, קביעת החלטות מורידה את הערך העצמי שלנו כאשר אנו מרגישים ככשלונות, משום שבאופן מסתורי לא הצלחנו להגשים את המטרות שלנו. בכל שנה, הביטחון שיש לנו בעצמנו נשחק לאיטו, ומקשה עלינו יותר ויותר להגשים את אידיאל החלטות השנה החדשה בניסיון הבא. אין יתרון ואין חוסר כאשר מדובר בהגשמת דבר מה כגון שינוי עצמי.

הכול תלוי בנו ובנחישות שלנו להשתנות.

כל יום הוא יום מושלם, ה-16 באפריל נשמע לי כמו יום מדהים. ובכל מקרה, מי אמר שההחלטות שלנו צריכות להיות התחייבות לכל החיים? הציבו לעצמכם יעד מפחיד פחות, אולי 40 יום ו-40 לילה. אם מישהו היה אומר לכם בפעם הראשונה שרחצתם כלים שתרחצו אותם 13,000 פעמים נוספות במשך חייכם, איזו גישה הייתה לכם לגבי התנסות ראשונה זו?

לאחר שהשגתם את תחושת ההגשמה וחוויתם שיפור בחייכם במשך אותם 40 ימים, אתם חופשיים להחליט האם להמשיך בשינוי עוד 40 ימים או לא. עשו זאת צעד אחד בכל פעם.

השלמת סיבוב סביב השמש שמחה!