אנשים רגישים מאוד – ארבע דרכים לעצירת הדרדרות רגשית

אלת׳יאה לונה

מאי 2016

מאנגלית: סמדר ברגמן

הלב שלכם דופק בחוזקה, אתם מתחילים לרעוד, החזה שלכם מתכווץ, כאב חולף במהירות במרכז גופכם, החשיבה שלכם מתערפלת… וכל זאת, פשוט כתגובה לאיום, לעלבון או אפילו לנימת קול. אנשים רגישים מאוד חיים תכופות על סף הדרדרות-כדור-שלג רגשית, מונח שאני משתמשת בו כדי לתאר מצב שבו הרגשות יוצאים מכלל שליטה והופכים במהרה לחסרי פרופורציה כתגובה למצב מסוים.

חשבו על כדור שלג קטן שמתגלגל במורד גבעה תלולה – הוא הופך גדול יותר ויותר ומתגלגל מהר יותר ויותר. עבור אנשים רגישים מאוד רבים, מערבולת רגשית זו היא עובדת חיים. אך מדוע? כפי שאיליין ארון מציינת בספרה ״אדם רגיש מאוד״, ״רובנו מושפעים עמוקות ממצבי רוח ומרגשות של אנשים אחרים״. למעשה, תוכלו לומר שרוב האנשים הרגישים מאוד הם פשוט זיקיות מצוינות לנופים הרגשיים הסובבים אותם.

אלה יכולות להיות חדשות טובות אם הכול מתנהל על מי מנוחות, אך פעמים רבות, אנשים רגישים מאוד מוצאים את עצמם סופגים את השליליות הרעילה הסובבת אותם. ניתן לומר שהבעיה של אנשים רגישים מאוד היא שהם לוקחים דברים באופן אישי מדי. אבל זה הרבה יותר מכך. אדם רגיש מאוד מושפע עמוקות מכל מצב בעל גירוי גבוה, בין אם פיזי, מנטלי או רגשי.

במובן מסוים, ניתן לומר שהם מרגישים הכול ברמה קיצונית יותר מאשר אנשים לא רגישים מאוד. בעוד שהדבר יכול להפוך את החיים משמעותיים ועמוקים יותר עבור האנשים הרגישים מאוד, הוא יכול גם להפוך את היחסים הבין-אישיים למרירים ביותר.

להלן ארבע טכניקות אותן מצאתי כיעילות למניעת התדרדרות-כדור-שלג רגשית. אני עצמי אדם רגיש מאוד ואני מקווה שהן יסייעו לשכך את גלי הצ׳ונאמי הרגשיים כאשר הם זורמים לכיוונכם.

אנשים רגישים מאוד – ארבע טכניקות לעצירת הדרדרות רגשית

אף על פי שהטכניקות הללו נראות הגיוניות וברורות, קל יותר לומר זאת מאשר לזכור וליישם אותן. אני מקווה שהן תזרענה זרע בראשכם, שאותו תוכלו לקחת עמכם ולזכור כאשר מגיע הזמן להתמודד עם קושי רגשי.

  1. חפשו אחר מקום שקט וריק מאדם כדי להירגע.

כפי שאמרתי קודם לכן, אנשים רגישים מאוד סובלים רבות ממצבים של גירוי ועירור עזים. הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות כאשר אתם הופכים מודעים לתסמינים של דחק רגשי הוא להתרחק מהמצב. התנצלו או פשוט התרחקו מהאדם או האנשים שפוגעים בכם ומצאו מקום נטוש וריק.

אני אומרת ״נטוש וריק״ כיוון שמקום שמכיל כמה שפחות גירוי – כך טוב יותר. אתם זקוקים לזמן כדי להתאושש ולרכך את התחושות האלימות שאתם חשים בתוככם. אני גיליתי שחדר השירותים הוא המקום הטוב ביותר, בייחוד כאשר האורות כבויים והכול חשוך ושקט יותר.

2. התמקדו במשהו שגרם לכם אושר היום.

אם שום דבר לא גרם לכם אושר היום, חפשו בשבוע שחלף, או תוכלו לחשוב על הדבר הטוב ביותר שאי פעם קרה לכם. גיליתי שהתמקדות במשהו חיובי עוזרת לשבור את המעגל הפנימי של הרגשות השליליים שהחל להתעצם במהירות. טוב תעשו גם אם תזכירו לעצמכם שהחיים לא תמיד כואבים כפי שהם עשויים להיות ברגע זה, הדבר ישיב לכם את הפרספקטיבה הנכונה.

אם הייתה לכם התקלות עם אדם מסוים, אתם יכולים גם לנסות לחשוב על הפעם האחרונה שבה נהניתם בחברתו. האם הוא הצחיק אתכם, האם חלקתם דבר מה נחמד יחדיו, האם שמחתם לשוחח עמו? שיטה זו יעילה בעיקר ביחס לקרובי משפחה ולידידים קרובים שהרגיזו אתכם.

טוב לזכור שלכולם יש ימים רעים מדי פעם, ושהם לא בהכרח כועסים עליכם – למעשה, בדרך כלל הם לא כועסים עליכם. הם פשוט מגיבים לתחושות הרעות האישיות שלהם ומוציאים זאת עליכם. פעם נוספת, הטכניקה הזו שבה אתם מתמקדים בחוויה חיובית מן העבר יעילה ביותר לאחר שחיפשתם ומצאתם מקום התאוששות שקט וריק מאדם.

3. האזינו למשהו ממריץ או צפו בדבר שכזה.

הטעות הגדולה ביותר שעשיתי כאדם רגיש מאוד הייתה להקשיב למוזיקה מלנכולית אפלה כאשר הרגשתי מרוקנת מבחינה רגשית. אף על פי שנחמד להרגיש כאילו אחרים יכולים להבין כיצד אני מרגישה באמצעות המוזיקה שלהם, זו לא דרך בריאה להתמודד עם תהפוכות רגשיות.

אם אתם מעדיפים למידה שמיעתית כמוני, האזנה למוזיקה שמחה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לעצור הדרדרות-כדור-שלג רגשית. נסו להקשיב לשיר Don`t Worry, Be Happy של בוב מקפרין למשל! אולם אם אתם מעדיפים למידה ויזואלית, האלטרנטיבה הטובה ביותר הבאה היא לצפות בקומדיה שתאפשר לכם להירגע ולשבור את מעגל הרגשות השלילי. שמרו רשימה של סרטי קומדיה בהישג יד, כדי שלא תבזבזו זמן בחיפושים אחר סרט מתאים.

4. זכרו שגם זה יעבור.

גישה פילוסופית זו למניעת הדרדרות רגשית עבור אדם רגיש מאוד היא דרך עוצמתית להתעלות מעל למצוקה הרגשית שלכם ולהתבונן בחיים ממעוף הציפור. חשבו על כל הדברים הטובים והרעים שאירעו לכם. כולם חלפו והוחלפו במשהו שונה: הטוב ברע, הרע בטוב.

החיים זורמים ללא הרף, עם תנודות של טוב ורע. אם הכול היה תמיד טוב, החיים היו משעממים והיינו מתייחסים אליהם כאל מובן מאליו. בדרך זו, הרגעים הרעים בחיינו יכולים להיראות כהכרחיים וכמועילים – הם מספקים ניגוד לטוב, כדי שנוכל להעריך אותו אף יותר.

לכן פשוט זכרו: כאשר אתם קרובים להדרדרות רגשית, זכרו שגם זה יעבור. כמו כל דבר בעברכם, הוא יחלוף ויוחלף על ידי משהו אחר.