שבעה צעדים להתגברות על אחיזת האגו בכם

ויין וו' דייר
מאנגלית: אורלי אפשטיין
עריכה: סמדר ברגמן

להלן שבע הצעות שיעזרו לכם להתעלות מעבר לרעיונות מושרשים של חשיבות עצמית. כל אלה מתוכננים כדי לעזור לכם להימנע מהזדהות מזויפת עם האגו המלא בחשיבות עצמית.

1. הפסיקו להיפגע (להיעלב).

התנהגות האחרים אינה סיבה להפוך משותקים. מה שפוגע בכם רק מתיש אתכם. אם אתם מחפשים אחר הזדמנויות להיפגע, תמצאו אותן בכל פינה. זהו האגו שלכם בפעולה שמשכנע אתכם שהעולם לא אמור להיות כפי שהוא. אך אתם יכולים להפוך להיות מוקירי חיים ולהיות מתואמים עם הרוח האוניברסלית של הבריאה. אינכם יכולים להשיג את כוח הכוונה כשאתם נפגעים. פעלו לסילוק זוועות העולם, הנובעות מהזדהות אדירה עם האגו, אך הישארו שלווים. כפי שמזכיר לנו "הקורס בניסים": השלווה היא מן האלוהים, אתם, אשר הנכם חלק מאלוהים, אינכם בבית אלא אם אתם בַּשקט שלו. ההוויה היא מן האלוהים, אתם, אשר הנכם חלק מאלוהים, אינכם בבית אלא אם אתם בשקט שלו. היפגעות בוראת את אותה אנרגיה הרסנית שפגעה בכם מלכתחילה ומובילה להתקפה, להתקפת-נגד ולמלחמה.

2. שחררו את הצורך שלכם לנצח.

האגו אוהב לחלק אותנו למנצחים ולמפסידים. הרדיפה אחר הניצחון היא אמצעי מובטח להימנע מקשר מודע עם כוונה. מדוע? כיוון שבסופו של דבר, לא ניתן לנצח בכל פעם. יש מישהו שם בחוץ שיהיה מהיר יותר, בר מזל יותר, צעיר יותר, חזק וחכם יותר – ואז תחזרו להרגיש לא שווים וחסרי משמעות.

אינכם הזְכיות או הניצחונות שלכם. אתם אולי נהנים להתחרות, ונהנים בעולם שבו הניצחון הוא הכל, אך אינכם צריכים להיות שם במחשבותיכם. אין מפסידים בְּעולם שבו כולנו חולקים את אותו מקור אנרגיה. כל שאתם יכולים לומר ביום נתון הוא שיכולת הביצוע שלכם הייתה ברמה מסוימת בהשוואה לרמה של אחרים באותו היום. אך היום הוא יום חדש, עם מתחרים חדשים ונסיבות חדשות שאליהם יש להתייחס. אתם עדיין הנוכחות האינסופית בגוף שהוא מבוגר ביום נוסף (או בעשור). שחררו את הצורך לנצח על-ידי כך שלא תסכימו שההפך מניצחון הוא הפסד. זהו פחד האגו. אם גופכם אינו מתנהל בסגנון מנצח ביום הזה, זה פשוט לא משנה כאשר אינכם מזדהים באופן בלעדי עם האגו שלכם. היו הצופים, הביטו ותיהנו ללא הצורך לזכות בפרס. היו שלווים, ומתואמים עם אנרגיית הכוונה. ובאופן אירוני, על אף שכמעט ולא תשימו לב לכך, ניצחונות רבים יותר יופיעו בחייכם, ככל שתרדפו אחריהם פחות.

3. שחררו את הצורך שלכם להיות צודקים.

האגו הוא מקור של הרבה קונפליקטים ומחלוקות, כיוון שהוא דוחף אתכם לכיוון שבו אתם רוצים לתפוס אנשים אחרים כשוגים. כאשר אתם עוינים, התנתקתם מכוח הכוונה. הרוח היצירתית היא אדיבה, אוהבת ופתוחה; משוחררת מכעס, מתרעומת וממרירות. השתחררות מהצורך שלכם להיות צודקים בשיחותיכם ובמערכות היחסים שלכם אומרת כביכול לאגו: איני העבד שלך. אני רוצה לאמץ טוּב לב, ואני דוחה את הצורך שלך להיות צודק. למעשה, אני עומד להציע לאדם זה הזדמנות להרגיש יותר טוב באומרי שהוא צודק, ולהודות לו על כך שהוא מראה לי את הכיוון לאמת.

כאשר אתם משחררים את הצורך להיות צודקים, אתם מסוגלים לחזק את החיבור שלכם לכוח הכוונה. אך זכרו שהאגו הוא לוחם נחוש. ראיתי אנשים שמסיימים מערכות יחסים יפות משום שדבקו בצורך שלהם להיות צודקים. אני מפציר בכם לשחרר את הצורך להיות צודקים, המונע על-ידי האגו, על-ידי כך שתעצרו את עצמכם באמצע ויכוח ותשאלו את עצמכם, האם אני רוצה להיות צודק או מאושר? כאשר אתם בוחרים באושר, באהבה, בדרך הרוחנית, מתחזק החיבור שלכם לכוונה. בסופו של דבר, רגעים אלה מרחיבים את החיבור החדש שלכם לכוח הכוונה. המקור האוניברסלי יתחיל לשתף איתכם פעולה בבריאת החיים שהתכוונתם לחיות.

4. שחררו את הצורך שלכם להיות נעלים.

אצילות אמיתית איננה קשורה להיותכם טובים יותר ממישהו אחר. היא קשורה להיותכם טובים יותר מכפי שאתם רגילים להיות. הישארו ממוקדים בצמיחתכם, עם מודעות תמידית שאף אחד על הפלנטה הזו אינו טוב יותר מכל אחד אחר. כולנו נובעים מאותו כוח חיים יצירתי. לכולנו יש משימה להבין את המהות המיועדת שלנו; כל מה שאנחנו צריכים כדי להגשים את יעודנו, זמין לנו. דבר מכל זה אינו אפשרי כאשר אתם רואים את עצמכם כנעלים על אחרים. הנה פתגם ישן, ואף-על-פי-כן נכון: כולנו שווים בעיני אלוהים. שחררו את הצורך שלכם להרגיש נעלים בכך שתראו את התגלמות האלוהים בכל אחד. אל תעריכו אחרים על בסיס הופעתם, הישגיהם, נכסיהם, ושאר מדדים של אגו. כאשר אתם מקרינים תחושות של עליונות, זה מה שחוזר אליכם, זה מוביל להתנגדויות ובסופו של דבר לרגשות עוינים. תחושות אלה נהפכות לאמצעי שמרחיק אתכם יותר ויותר מהכוונה. "הקורס בניסים" מתייחס לצורך זה להיות מיוחדים ועליונים: מיוּחדוּת תמיד עושה השוואות. היא מבוססת על אי יכולת לראות את האחר, ומחוזקת על-ידי החיפוש אחר כל החַסֵרִים שהיא יכולה לתפוס, והמשך ראייתם.

5. שחררו את הצורך שלכם ביותר.

המנטרה של האגו היא 'יותר'. הוא מעולם לא מרוצה. לא משנה כמה אתם משיגים או רוכשים, האגו שלכם יתעקש שזה לא מספיק. תמצאו את עצמכם במצב תמידי של מאמץ להשיג, ותחסלו את האפשרות להגיע למחוז חפצכם. אך במציאות כבר הגעתם, וכיצד תשתמשו ברגע ההווה הזה בחייכם, נתון לבחירתכם. באופן אירוני, כאשר אתם מפסיקים להזדקק ליותר, דומה שמגיע לחייכם יותר מהדבר שבו אתם חושקים. כיוון שאתם מתנתקים מהצורך בו, אתם מגלים שקל יותר להעביר אותו לאחרים, כיוון שאתם מבינים לכמה מעט אתם זקוקים כדי להיות מרוצים ושלווים.

המקור האוניברסלי מרוצה מעצמו, מתרחב באופן קבוע ובורא חיים חדשים, לעולם לא מנסה להיאחז בבריאוֹת שלו למען צרכיו האנוכיים. הוא בורא ומשחרר. כאשר אתם משחררים את צורך האגו שיהיה לו יותר, אתם מתאחדים עם המקור הזה. אתם בוראים, מושכים אל עצמכם, ומשחררים, לעולם לא דורשים שיגיע 'יותר'. כמעריכים את כל מה שמתגלה, אתם לומדים את השיעור העוצמתי של פרנסיס הקדוש מאסיסי: "…הקבלה היא בנתינה." על-ידי כך שאתם מאפשרים לשפע לזרום אליכם ודרככם, אתם הופכים מתואמים עם המקור שלכם ומבטיחים שאנרגיה זו תמשיך לזרום.

6. חדלו לזהות את עצמכם על בסיס הישגיכם.

זו יכולה אולי להיות תפיסה קשה במידה ואתם חושבים שאתם ההישגים שלכם. אלוהים כותב את כל המוזיקה, אלוהים שר את כל השירים, אלוהים בונה את כל הבניינים, אלוהים הוא המקור של כל ההישגים שלכם. אני יכול לשמוע את האגו שלכם מוחה בקול רם. אף-על-פי-כן, הישארו מכוּוְנָנִים לרעיון הזה. הכל נובע מהמקור! אתם והמקור אחד! אינכם הגוף והישגיו. אתם הצופים. הבחינו בכל זה; והיו אסירי תודה ליכולות שצברתם. אך תנו את כל הקרדיט לכוח הכוונה, אשר הביא אתכם לַקיום ואשר אתם חלק מוגשם ממנו. ככל שתזדקקו פחות לקחת קרדיט עבור הישגיכם וככל שתישארו מחוברים יותר לשבעת ההיבטים של הכוונה, כך תהיו חופשיים יותר להשיג, ויותר יתגלה בפניכם. כאשר אתם מתקשרים להישגים ולאמונה הזו שאתם לבדכם עושים את כל הדברים האלה, אז אתם נוטשים את השלווה והכרת התודה של המקור שלכם.

7. שחררו את המוניטין שלכם.

המוניטין שלכם אינו ממוקם בכם. הוא שוכן במַיינד של אחרים. לכן, אין לכם כלל שליטה עליו. אם אתם מדברים אל 30 אנשים, יהיו לכם 30 מוניטינים. התחברות לכוונה, משמעותה להקשיב ללבכם ולנהל את עצמכם על בסיס מה שקולכם הפנימי אומר לכם שהיא תכליתכם כאן. אם אתם מודאגים יותר מדי מה חושבים עליכם אנשים אחרים, אזי אתם מנתקים את עצמכם מהכוונה ומאפשרים לדעות של אחרים להנחות אתכם. זהו האגו שלכם בפעולה. זו אשליה שניצבת ביניכם לבין כוח הכוונה. אין דבר שאינכם יכולים לעשות, אלא אם אתם מתנתקים ממקור העוצמה ומשתכנעים שתכליתכם היא להוכיח לאחרים עד כמה אתם מצויינים ונעלים ומבזבזים את האנרגיה שלכם בניסיון לזכות במוניטין ענק בין שאר האגואים. עשו מה שאתם עושים כיוון שהקול הפנימי שלכם מכוון אתכם תמיד להיות מחוברים למקור ולהוקיר לו תודה. הישארו בכוונה, מנותקים מהתוצאה, וקחו אחריות למה שבאמת שוכן בתוככם: האופי שלכם. השאירו את המוניטין שלכם לאחרים שיתדיינו עליו; אין לזה קשר אליכם. או כפי שכותרת ספר מסוים אומרת: מה שאתה חושב עליי ~ זה לא העסק שלי!