מה הם הממד השלישי והממד הרביעי?

ג'ים סלף

22 בינואר, 2014

www.masteringalchemy.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

הבנת ההיבטים והכללים של הממד השלישי והממד הרביעי מאפשרים לנו לבחור בצורה טובה יותר היכן ברצוננו לחיות.

רבים מאיתנו יודעים או חשים אינטואיטיבית שאנו עוברים ממציאות הממד השלישי, חולפים דרך הממד הרביעי' בדרכנו אל הממד החמישי. הממדים אינם מקומות אלא במקום זאת, אלה הם רמות תודעה, כל אחת בעלת מאפיינים, דרכי חשיבה ותחושה משלה.

התנסות הממד השלישי שלנו

הממד השלישי דחוס מאוד ומתפקד במסגרת מערך ספציפי של כללים ומבנים שמחזיק ברטטים רבים של מחשבה ורגש. אחד מהרטטים הללו ידוע כפחד. בחיפוש הרוחני שלנו לחקור באופן מלא את כל היש, נכנסנו עמוק יותר ויותר אל תוך הדחיסות ובחרנו להתגלגל פעמים רבות על כדור הארץ. כדי למקסם (מלשון, מקסימום) את התנסות הממד השלישי שלנו, הותרנו מאחור, בכוונה, את ההיבטים הגבוהים שלנו ואיבדנו את תחושת החיבור לבורא.

בתוך תחושת נפרדות נתפסת זו, איבדנו את דרכנו וכמו ילדים אבודים, התחלנו לחוות את האנרגיה שאנו מכנים "פחד". מצב פחד זה יצר נוקשות והקשה עלינו לנוע בחופשיות. ככל שהמשכנו לשחק בהתלהבות בממד שלישי נוקשה זה, התחלנו לאמץ תכונות לא נוחות רבות כגון מחלות, תחושות קורבן, אשמה, חוסר והתנגדות. בחרנו לעשות כל זאת כדי להכיר את עצמנו טוב יותר, ולמרות מה שאנו עשויים לחשוב, הצלחנו מאוד לשחק במשחק זה של הממד השלישי.

רבים שנאחזים בפחד יצרו מערכת ברירת מחדל שמעניקה להם תחושת ביטחון כוזבת. "אם רק אכנס אל ביתי ואסגור את הדלת, אהיה מוגן ובטוח". תגובה זו ביטלה את היכולת שלנו להתרחב ולצמוח, להיוולד מחדש עם הנשמה שלנו, ולזכור שוב את העצמיים הגבוהים שלנו. אנשים רבים מדי הפסיקו לחיות את תשוקתם בשל כניעה למגבלות שלהם במסגרת רשת הפחד.

מבני הממד השלישי

בואו נבחן את הרכב עולם הממד השלישי שבו אנו חיים. אם נבחן בקפידה, נוכל לראות שלושה מבנים למגרש משחקים או "לוח משחק" זה. הבנתם תאפשר לנו לחלוף דרך שינוי התודעה הגדול בנוחות רבה יותר.

1. דואליות. תכלית הדואליות הייתה לעזור לנו ללמוד להתהלך באיזון תוך שאנו חווים ניגודים. הכוונה שלנו הייתה לחוות חוויות מבלי להיות מושפעים על ידן. המטרה הפשוטה של החיים בשדה הדואליות הייתה לספק לנו מגוון רחב של בחירות והזדמנויות "להכיר את עצמנו".

כדי לסייע בהרפתקה זו, הבורא יצר את "חוק המשיכה". כמו מצפן, חוק בלתי מתפשר זה מראה לנו באמינות היכן אנו עומדים ומה אנו חווים כל הזמן. חוק המשיכה קובע בפשטות: "הדבר לו אתה מעניק את תשומת הלב שלך, הוא שינתן לך". משמעות הדבר גם ש"הדבר שאליו אנו מתנגדים – ימשיך להתקיים".

כאשר התנגדנו לפחדים שלנו, נוצר טווח גדול יותר של דואליות או קוטביות – טוב ורע, נכון ולא נכון, צריך ולא צריך – ועם תשומת הלב שלנו שניתנה להתנסויות הלא נעימות, הפחדים הללו הועצמו. התנגדנו לחוסר הנוחות הזה, והשקענו רבים מהפחדים שלנו בתת מודע שלנו, שם לא יהיה עלינו לראותם או להתמודד איתם (כך קיווינו). אבל חוק המשיכה לא רק מביא לנו את "הדברים הטובים", הוא מגיב לתחושות ולמחשבות הרמות ביותר שלנו, אותן אנו משדרים, אלה בעלות המטען הרגשי הגדול ביותר, בין אם הן מודעות או לא מודעות, נוחות או לא נוחות, רצויות או לא רצויות.

2. זמן הווה תגובתי. כאשר למדנו לפחד, התחלנו גם להקרין התנסויות שלא "הרגישו טוב" לפני רגע (בעבר) אל מחוץ לחשיבה (העתיד) שלנו. "אני מקווה שזה לא יקרה שוב לעולם", וכך התחלנו לברוא את הזמן. זמן תלת ממדי לא נברא כקו ישר של אירועים עם התחלה, אמצע וסוף. הייתה זו למעשה לולאת זמן שהייתה מורכבת מעבר ומעתיד, עם נקודת ממשק יחידה הידועה כ"רגע ההווה", בה קיבלנו החלטות חדשות בהתבסס על התנסויות העבר ותשוקות לעתיד. על ידי תגובה למצבים מתוך פחד, התחלנו לקבל החלטות המבוססות על פחד.

ההחלטות שלנו לגבי העתיד היו מבוססות על העבר. החיים התלת ממדיים שלנו הפכו לסידרה של חוויות תגובתיות המבוססות על התנגדות במקום על אפשור, ובכך גררנו עמנו את העבר אל תוך העתיד. ומשום שהיקום אוהב אותנו, חוק המשיכה לעולם לא יתנגד לדבר בו אנו ממקדים את תשומת הלב שלנו או יקרא עליו תגר; הוא פשוט יעניק לנו את מה שאנו מבקשים. רובנו מבזבזים כמות אדירה של אנרגיה, כלואים במעגל אינסופי שבו העבר רודף את עתידנו והעתיד מהדהד את עברנו בלולאת זמן תלת ממדית מתמשכת.

כמו כן, מבנה הזמן התלת ממדי כולל מכניזם נהדר שיכול למנוע מאיתנו צרות בהרפתקה זו. "השהייה" או "פסק זמן" מעניקים לנו הזדמנות לשקול מחדש את תוצאות הפעולות, התגובות, המחשבות והרגשות שלנו לפני שאנו מגיבים ובוראים משהו שאולי יהיה עלינו לנקות או להתנצל בגינו לאחר מכן. מבנה מובנה זה מאפשר לנו רגע של בחירה. במשך התמורה, השהייה זו הופכת קצרה יותר והדברים מתגשמים מהר יותר מאי פעם.

3. השכל הרציונלי. תהליך החשיבה האנליטי שלנו, המסיק מסקנות, ידוע כשכל הרציונלי. כאשר אנו מגיעים כדי לשחק בהרפתקה זו, אנו מנתקים 90% מהמודעות הנגישה לנו כדי לחוות חוויה זו. התפתחות השכל הרציונלי משרתת אותנו היטב בסביבה זו. מטרתו היא להגן עלינו וסייע לנו להשתלב. אבל בשל פחד ושימוש לרעה, השכל הרציונלי פועל במסגרת מגבלות במקום במסגרת אפשרויות והזדמנויות.

כיוון שנתנו לשכל משימות אותן לא תוכנן לבצע, המודעות וטווחי הבחירה הרוחניים שלנו פחתו במידה רבה. אף על פי שהשכל הלוגי הוא כלי מדידה, השוואה ואחסון מידע נהדר, הוא יודע רק את מה שהוא יודע ואינו יודע את שאינו יודע.

במשך אלפי שנים השכל הרציונלי גרם לאנושות להתמקד בממלכת הממד השלישי. דבר זה משתנה כעת.

שלושה מבני אנרגיה אלה שזורים בצורה מורכבת במארג המטריצה של הממד השלישי. אם אתם מתמקדים רק באחד מאלה, השניים האחרים מתעצמים, יוצרים הסחת דעת רבה יותר ולחץ מוגבר עד שאתם מאפסים את המיקוד שלכם ומאפשרים להם לחזור לאיזון. על ידי הפיכתנו מודעים לתבניות הבסיסיות מהן נולד הממד השלישי, נוכל להתחיל לבנות מחדש ולזכור חלק משמעותי של עצמנו, לשחרר עצמנו ולנוע אל מעבר למגבלות הממד השלישי ולהתחיל לחוות את האפשרויות של הרביעי והחמישי.

מבני הממד הרביעי

בואו נבחן כעת את המרכיבים של הממד הרביעי.

1. זמן הווה נצחי. בעוד שהזמן התלת ממדי היא זמן-הווה תגובתי טעון, הזמן של הממד הרביעי הוא זמן הווה נצחי. בממד הרביעי, העבר הוא פשוט היסטוריה ללא מטען רגשי והעתיד הוא אפשרות הממתינה להתהוות ברגע-עכשיו זה באמצעות בחירה. לאתמול אין כל השפעה על המחר. ההווה הנצחי הוא כל שיש. אנו יכולים לתכנן אירוע עתידי תוך שימוש במידע שנאסף מן העבר, אבל ההחלטות הן החלטות מודעות שנעשות ברגע ההווה. אנו נחווה את הדברים עליהם אנו חושבים. אין השהייה בממד הרביעי. הדברים עליהם אתם חושבים יתגשמו ולכן שימו לב למחשבות שלכם!

2. בחירה. בממד הרביעי, "בחירה" מחליפה "תגובה". תגובה היא מענה תלת ממדי רגשי, בעוד שבחירה מספקת גמישות. גמישות יוצרת הזדמנות נרחבת ויכולת רבה יותר לשלב הזדמנויות ליצירת מגוון תוצאות. בממד הרביעי אתם מחזירים לעצמכם את הכוח לבחור.

3. פרדוקס. בממד הרביעי, העבר והעתיד הופכים לנקודות התייחסות או מידע ואין להם התקשרויות רגשיות. מה שהיה נכון לפני רגע, אינו בהכרח נכון ברגע זה, ומה שהיה מוטעה, יכול להיות שאינו מוטעה עוד. הדבר פותח אפשרויות רבות יותר לחוות, לשחרר שיפוטים, ולהגביר את היכולת שלנו לאפשר.

4. היערכות/איזון. בממד הרביעי אנו נעים ללא הרף לקראת איזון והיערכות מחדש. מבנה זה פתוח מאוד, מהנה ומאפשר את כל האפשרויות. רווחה, יופי, חיוך פנימי, הוקרה ואהבה הם אפשרויות בממד הרביעי, בעוד שפחד הוא בחירה שתחזיר אותנו לתגובה ולהגבלה של הממד השלישי.

המסע הרוחני שלנו כולל את התנועה לקראת דרך חיים קלה וגבוהה יותר. אלה הם חיים של קהילה, שיתוף פעולה ובריאה משותפת בממד הרביעי, שעה שאנו מהלכים בדחיסות הממד השלישי. הזדמנויות הממד החמישי אינן רחוקות מאחור. זוהי היזכרות כיצד להיות בעולם אך לא מן העולם. זוהי היזכרות במי שבאתם להיות כאן.