כמה עצות לריפוי עצמי

מאת ד"ר לויד ג' ת'ומאס
מאנגלית: סמדר ברגמן

"הכוח הגדול ביותר בגוף האנושי הוא הדחף הטבעי של הגוף לרפא את עצמו", כתב ד"ר נורמן קאזינז לאחר שהחלים ממחלה "סופנית". הוא עשה זאת באופן חלקי בעזרת מזונות אורגניים, מים נקיים, שינה עמוקה מחדשת, סביבה ביתית רגועה, אמונה, הרבה צחוק, וקלטות וידיאו שרוממו את רוחו והקלו על האבחנה הסופנית שלו.

תרופות, אבחנה וטיפול מקצועיים הם ללא ספק היבטים חשובים בהחלמה. אבל מדע הרפואה אינו יודע עדיין בדיוק מדוע אנשים מסוימים מחלימים בעוד אחרים נכנעים למחלה. תהליך הריפוי  עצמו נשאר אירוע מסתורי למדי. אולם אנו כן יודעים שלפרט עוצמה ושליטה רבות הרבה יותר על הריפוי שלו עצמו מכפי שהיה ידוע בעבר. הנה כמה "עצות" שעשויות לעזור לכם להבין את עוצמתכם ואת היכולת שלכם להירפא.

1. תרגלו קבלה של מחלתכם. קבלת המחלה שלכם אין משמעותה כניעה לה. הכניעה יכולה להוביל לדיכאון ודיכאון אינו תומך בריפוי. כשאתם חולים, קבלת המחלה כחלק מכם תאפשר לכם לברוא בעצמכם אווירה של אכפתיות, עדינות ואהבה שבה המחלה שלכם עשויה להירפא. הדבר גם מאפשר שחרור אנרגיה לטובת פעילויות ועניינים אחרים.

2. אל תראו את המחלה כאבדן, אלא כהזדמנות לצמיחה ולהתפתחות חדשות. אם כוכב ים מאבד אחת מזרועותיו, הוא פשוט מגדל אחרת. אם סלמנדרה מאבדת את זנבה, מערכת העצבים הפרימיטיבית שלה מתחילה לגדל זנב אחר מיד. אין ספק שמערכת העצבים האנושית מתוחכמת הרבה יותר מאלו של כוכב הים או הסלמנדרה. כאשר אנו נרפאים, אנו מצמיחים רקמות חדשות, עצבים חדשים ותאים חדשים. ובשעה שאתם מחלימים מבחינה פיזית, מדוע שלא תצמיחו גם רעיונות חדשים, גישות חדשות, דרכים חדשות לראות את עצמכם ואת העולם, ואהבות חדשות?

3. ראו את המחלה שלכם כניסיון של גופכם לכוון מחדש את חייכם לכיוון חיובי. אל תשפטו בחומרה את המחלה שלכם ואל תכעסו על גופכם על שלקה בה. אל תשפטו את עצמכם כלל! הגוף שלכם מנסה תמיד באומץ להיות בריא. יש לו כלים רבי-עוצמה ברפרטואר הביוכימי, התאי ועצבי שלו המאפשרים לו להחזיר לעצמו איזון בריא. אם אתם חיוביים ושלווים לגבי היכולת שלכם להיות בריאים, אזי המחלה הופכת פשוט ל"הכוונה מחודשת" של חייהם. מישהו אמר פעם: "המחלה היא דרכו של אלוהים לזכות בתשומת לבכם!" שימו לב למסר הזה ואפשרו לו לכוון מחדש את חייכם.

4. הבינו שהמוות אינו מחלה ואינו כישלון. שיעור המוות אצל כל היצורים החיים עומד עדיין על מאה אחוזים. אם המטרה היחידה שלכם היא להישאר בחיים, אין ספק שתיכשלו. כאשר אתם מקבלים את העובדה שהמוות שלכם בלתי נמנע ואתם מבינים שעומד לרשותכם זמן מוגבל לחוות את החיים, אתם מבינים שקרוב לוודאי שטוב תעשו אם תיהנו (ככל יכולתכם) מכל רגע בחוויית החיים, ובכלל זה ממחלתכם או מכאבכם.

5. אל תהפכו את השלמות הפיזית למטרתכם. לאף אחד אין גוף פיזי מושלם. התפקוד שלנו משתנה מרגע לרגע ובוודאי שמיום ליום. אנשים רבים נרפאים אל שלוות הנפש והאהבה העצמית מבלי להחלים פיזית. שקלו את האפשרות שהצבת מטרות של פיתוח שלוות הנפש הפנימית שלכם והיכולת שלכם לסלוח ולאהוב את עצמכם עשויה לקדם את הבריאות שלכם במהירות רבה בהרבה מאשר שנאה עצמית, ביקורת עצמית וטינה כלפי מחלתכם. השתמשו במחלה שלכם כדי ללמוד תקווה, אהבה, קבלה, סליחה, שלוות נפש, פתיחות לחיים ותשומת לב לרגע. בעשותכם זאת, אפשר שתגרמו למחלה להיכנס להפוגה או להירפא בתהליך.

6. הגוף שלנו מגיב לאהבה עצמית ולאהבה שאחרים שולחים לנו. אם אתם שולחים לגופכם מסרים אוהבים, ואם אתם פתוחים לקבל אהבה מאחרים, מערכת החיסון של הגוף שלכם תגיב בערך כך: "היי, האדם הזה אוהב לחיות, בואי נתחיל לעבוד ולהילחם על חייו בכל העוצמה והאנרגיה". מחשבות שליליות יוצרות חומרים כימיים מסוימים בגוף שלנו. מחשבות חיוביות יוצרות מערך אחר של חומרים. הראשונים מחלישים את המערכת החיסון. האחרונים מחזקים אותה.

7. לבסוף, השתמשו בגופכם ובחיים שבגופכם כדי לאהוב. האהבה היא הנתיב היחיד לחיי נצח. האהבה שלכם חיה זמן רב לאחר מותכם הפיזי. אם רוב חייכם אתם שונאים, תבלו את רוב חייכם בגסיסה. אם רוב חייכם אתם אוהבים, תשאירו אחריכם מורשת של שלום והתפתחות לכל האנשים בהם נגעתם באהבתכם. מורשת של אהבה. איזו מתנה לדורות הבאים! חיו את חייכם כשאתם אוהבים ורגעי המוות יהיו קצרים.