האמת על האנרגיה הנשית והאנרגיה הגברית – חלק שלישי

חלק שלישי

קטע מסדרת הוובינר "מערכות יחסים בזמן התמורה"

ג’ים סלף

www.masteringalchemy.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

בשתי הפעמים הקודמות הגדרנו את האנרגיה הגברית היצירתית (קווים וזוויות ישרים) ואת האנרגיה הנשית היצירתית (עיקולים ופיתולים). דיברנו על מה שקורה כאשר שתי האנרגיות היצירתיות הללו נמצאות בחוסר איזון זו עם זו, כאשר האחת דומיננטית והאחרת חלשה. זיכרו בבקשה שאנו מדברים כאן על האנרגיה היצירתית האישית שלכם, לא על אנשים ומגדרים. דיברנו גם מעט על האופן שבו כל אחד מאיתנו מתאים למקום זה של חוסר היערכות.

כאשר האנרגיות היצירתיות הנשית והגברית ערוכות זו עם זו, מאוזנות ומשחקות היטב יחד, אתם נמצאים במצב הוויה של הממד הרביעי הגבוה יותר. כפי ששמעתם אותי אומר בעבר, כולנו נעים בין הממד השלישי והממד הרביעי בחיי היום-יום שלנו. אנו חיים בשניהם בו-זמנית. (להסבר על ההבדל בין הממדים השלישי, הרביעי והחמישי, קראו בבקשה את המאמרים "מה הם הממד השלישי והממד הרביעי?" (תורגם) ו"דרך החיים בממד החמישי (לא תורגם עדיין)). בקצרה, מילים בעלות רטט גבוה כגון קלות, צחוק, קהילה, בריאה משותפת, כבוד, הערצה, הוקרה ואיזון נחוות כאשר אנו נמצאים בממד הרביעי. בניגוד להתנסויות דחוסות ואיטיות יותר כגון תחרות, דיכאון, אשמה, בושה, קורבנות, שנחוות רק כאשר אנו בממד השלישי. בממד הרביעי, אין מחסור. אין מגבלות. אין "צריך" ו"לא צריך" ואינכם יכולים לטעות.

כאשר אנרגיה גברית בריאה נמצאת במערכת יחסים עם אנרגיה נשית בריאה, ליצירתיות הגברית יש מקום והזדמנות להעלות רעיונות חדשים ולתכנן תוכניות חדשות. יש לה כעת מוטיבציה ודחף ללמוד, לצמוח ולהתרחב לממלכות חדשות של אפשרות. האנרגיה הגברית חשה שמוענק לה תוקף ושיש לה תמיכה לחקור מבנים חדשים, אותם היא יכולה לבנות עבור האנרגיה הנשית כדי שזו תברא בתוכם. אנרגיה גברית בריאה גם אוהבת אנרגיה נשית מאוזנת ואומרת: "איך אוכל לרומם ולהזין אותה, ולספק את צרכיה של אנרגיה נשית זו? איך אוכל לעזור לה לברוא את חלומותיה? יחד נוכל לברוא עולמות חדשים". דבר זה קורה בתוך כל אחד מאיתנו באופן אינדיבידואלי, כמו גם במערכות יחסים חיצוניות. הגבר בונה את ערוגות האדמה והאישה זורעת את הירקות ומטפלת בהם. אני בטוח שראיתם שני אנשים (או יותר) שמתאחדים ויוצרים דברים נפלאים למדי כצוות. זוכרים את ג'ובס ו-ווזניאק? (הקימו ביחד את חברת אפל, המת').

כאשר אנרגיה נשית בריאה ערוכה ומאוזנת עם אנרגיה גברית בריאה, יש לה את המבנה והפיגומים ההכרחיים ליצירה. היא יכולה בקלות ובהתלהבות לעצב ולתכנן, לבצע ולהביא את חלומותיה לכדי הגשמה. היא יכולה להתמקד לגמרי בלימודים ובמחקר שלה; בכתיבה ובמלאכה; במוזיקה ובמתמטיקה שהיא אוהבת כל כך. אנרגיה גברית מאוזנת מספקת מבנה, מהימנות ויציבות. ניתן לסמוך עליה; קיימים מיקוד, כוח ותחושת הגנה עבור האנרגיה הנשית, שבהם היא יכולה לחוות את עצמה בבטחה וברשות. כאשר האנרגיה הנשית בטוחה וניתנת לה רשות, היא נרחבת ויצירתית. האנרגיה הגברית בוראת מכל או שדה שמעניקים לאנרגיה הנשית מרחב בטוח לברוא ולהיות מאושרת בו. מתוך איזון זה של נתינה וקבלה נוצרת זרימה. אז האנרגיה הנשית יכולה לומר: "אני רוצה בית". "מתי אמרתי את זה?" היא משיבה לשאלה. "מה שאני רוצה באמת הוא לעבור לאזור החוף ולבנות שם בית".

האנרגיה הגברית מחייכת ואומרת: "אני יכולה לבנות זאת עבורך. מה יהיה גודלו ובאיזה צבע?"

קיימים אז נתינה וקבלה, שיתוף פעולה ובריאה משותפת. האנרגיה הנשית אומרת: "מה שבנית נהדר. אנחנו יכולים להכין גם גינה? אפשר להוסיף גם כמה בתי ציפורים? מה בנוגע ל…?". ככל שהאנרגיה הנשית בוראת רחוק ורחב יותר, האנרגיה הגברית מרחיבה את המבנה כדי להכין די מקום לפיתולים ולעיקולים שלה. קיים איזון. קיימת התרגשות משותפת של בריאה נלהבת יחד. הנה דוגמה מחיי: אני מכין בשמחה את ערוגות הגינה עבור רוקסן, והיא שותלת בכיף אפונה.

באיזון זה של הממד הרביעי הגבוה יותר, אנרגיה יצירתית משותפת זו הופכת עוצמתית מאוד ויש לה את היכולת להתבונן בעולם הממד השלישי ולומר: "אני שומעת שלדעתך אני לא ראויה. אני בוחרת לא ללכת לשם. תודה רבה". אין דיון או משא ומתן. אנרגיה לא מושלכת ומאף אחד לא נשלל התוקף. אתם מקבלים החלטות ואז מסירים את האבק מהסנדלים שלכם וממשיכים בענייניכם, מאפשרים לאדם האחר מרחב לעסוק בענייניו.

הבאת האנרגיה הגברית והאנרגיה הנשית לכדי היערכות

בחלקים הראשונים של הסדרה הזאת, תיארנו ארבע דרכים שבהן האנרגיה הנשית והאנרגיה הגברית אינן מסונכרנות זו עם זו והצעתי לכם להתחיל להתבונן באנשים אחרים בעולמכם שמפגינים היבטים אלה. התבוננות סקרנית זו היא עדיין רעיון טוב.

דרך אחרת לזהות, לחוות ולהתחיל לעגן אנרגיה גברית ואנרגיה נשית אל תוך התהליך היצירתי שלכם היא בעזרת רטט המילים. מילים הן אמצעי פשוט וקל לחווט מחדש את האנרגיה היצירתית הנשית/הגברית שלכם לכדי איזון. נתתי לכם דוגמאות לשבע מילים רבות עוצמה, שבע המילים החיות, הן בארכיב המאמרים והן בארכיב קבצי האודיו. מילים אלה הן חלק מההיערכות הטבעית שלכם לאהבה שאתם – המהות של מי שתמיד הייתם ושממנה התרחקתם, משום שמערכות היחסים שלכם עם אלה שנמצאים "שם בחוץ" היו חשובות יותר עם מערכת היחסים שלכם עם עצמכם "כאן בפנים".

הרשו לי אפוא לתת לכם תחושה של הטבע הנשי והגברי במסגרת שבע מילים מיוחדות אלה (ואחרות). שחקו עמי. אין דךר נכונה או לא נכונה להתנסות זו.

למילים גבריות יש זוויות וקווים ישרים. כאשר אתם הופכים למילה זו או "לובשים" אותה כאנרגיה במרחב שלכם, אתם יכולים לקבל תחושה של זוויות וקווים ישרים. למילים נשיות יש עיקולים ופיתולים. מילה שיש לה טבע גברי תהיה, לדוגמה, המילה "בעל יכולת". קחו נשימה עמוקה והרגישו בהוויה של מילה זו. רק דעתכם שלכם חשובה כאן. קחו נשימה עמוקה והרגישו בגופכם את עוצמת המילה "בעל יכולת". יכול להיות שהגוף שלכם רוצה להזדקף; אולי ראשכם רוצה לנוע מעט לאחור. הכתפיים שלכם עשויות לרצות להימשך לאחור. זוהי תחושה של "כן, אני בעל יכולת". פשוט דמיינו. העמידו פנים אם יש צורך. למילה בעל יכולת, במקרה זה, יש מבנה. ניתן להרגיש בה כמילה גברית. הרגישו ביציבות שלה.

כעת, הוסיפו ל"בעל יכולת" את הרטט והתחושה של תחושת "וודאות" לגבי עצמכם. האם יש משהו שאתם עושים היטב? האם אתם יכולים לקשור את שרוכי הנעליים שלכם? בוודאות? אתם יכולים לעשות זאת בכל פעם? בהחלט. אני בעל יכולת ו-וודאות. הניחו לגופכם להיות המילים הללו ולהרגיש בהן. הניחו לשתי המילים הללו ליצור מבנה או מכל (גברי) בתוכו יכולה היצירתיות הנשית לבטא את עצמה. ללא מבנה ומכל, מילים "נשיות" ואנרגיה יצירתית נשית זורמות החוצה בדרך מפוזרת, ללא כיוון. כאשר אתם שופכים מים על שולחן ולא לתוך כוס, אתם מקבלים בלגן גדול.

כעת מצאו את התחושה של המילה "קלות". היא דומה לנשיפה. למילה זו יש יותר אנרגיה נשית בתוכה. לקלות אין מבנה. הניחו לתשומת הלב שלכם "להתמקד" (גברית) ב"קלות" שעה שאתם בעלי יכולת ו-וודאות. לכל אחד מאיתנו יש אנרגיה נשית יצירתית ואנרגיה גברית יצירתית. וודאות, בעל יכולת, קלות. הניחו לעצמכם לחוות את הזרימה הנשית והרגישו לא רק ב"קלות" אלא גם "תחבבו/תאהבו" את עצמכם.

למילים "אני 'מחבב/אוהב' את עצמי" אין גבולות, אין קצוות, אין קווים ואין זוויות. אני מחבב את עצמי. ועכשיו העניקו לעצמכם "רשות". לרשות אין קווים. היא אומרת: "וואוו, אני יכול לעשות זאת!" אתם בונים מכל של וודאות, מיקוד ויכולת כדי לאפשר לקלות ולרשות לזכות בחופש שלהן. כעת מצאו מילה נשית נוספת. מצאו את הרטט של "חביבות", שהיא מילה עוצמתית ונשית מאוד.

עכשיו, מילה אחרונה. אפשרו ל"הערכה/הוקרה" להתחיל לזרום במרחב שלכם. אפשרו לעצמכם להעריך את היכולת ואת הוודאות שכעת יש לכם רשות לחוות. אפשרו לה להיות ממוקדת מאוד.

הצעה נוספת: צרו רשימות של מילים גבריות ונשיות. לבשו אחת מכל סוג בכל יום. ערכו ניסיונות. כמו כן, התחילו לשחק על ידי בחירת מילה "גברית" ומציאת ההיבט הנשי שלה. יכול להיות שתזהו במהירות את הזוויות והקווים הישרים של "וודאות" אבל ראו אם אתם יכולים לגעת בהיבט ה"נשי" של המילה גם כן. האנרגיה הנשית עשויה להחזיק ב"וודאות" כאשר שורת החסה שהיא שתלה תנבט בוודאות. גם למילה הנשית "עדינות" יש היבט גברי. כמו סבא עדין המחזיק בתינוק. מבינים את הרעיון?

תוכלו גם להפוך מודעים לאופן שבו אתם בוראים בחיי היום-יום שלכם. התחילו לשלב בכוונה ובמודע יצירתיות גברית ונשית גם יחד. לדוגמה, אם יש לכם פרוייקט גדול בעבודה, נניח מבצע שיווק חדש, חשוב להבין את התקציב במסגרתו אתם עובדים וכמה עולות מודעות ברשת האינטרנט. חשוב גם להבין את המגבלות ואת האיפיונים של הצבע והגודל של הפרסום ברשת. אם במקום זאת פשוט תתחילו במהירות לעצב מודעות (אנרגיה נשית), מבלי להבין את המבנה (אנרגיה גברית) של המערכת, אולי יהיו לכם מודעות יפהפיות, אך חסרות תועלת. בראו את המבנה או היסוד תחילה, ואז בראו בתוכו בשמחה.

אתם רבי עוצמה. אתם גדולים. אתם משמעותיים. לעולם לא הייתם קטנים ותמיד הייתם הילד הקטן שמסוגל, שמוכשר ושיש לו וודאות לברוא בקלות. אתם פשוט הנחתם למבוגרים לדכא אתכם לרגע, וכעת הרגע חלף. ברגע זה אתם מלאי וודאות, יכולת ומיקוד. אנרגיות ההערכה, הרשות והקלות שייכות לכם שוב. "אני מחבב/אוהב את עצמי" – ממש כפי שעשיתם כשהייתם ילדים.

כאשר תאזנו את האנרגיה הנשית והאנרגיה הגברית ותתחילו לבחור באיזו להשתמש בכל מצב, העולם סביבכם ישתנה באופן משמעותי. רק בכם מדובר. אתם האדם החשוב היחיד וכאשר תתחילו לבחור במודע כיצד לברוא, אתם תגלו שהאור שאתם מחזיקים הופך כה מגנטי, שהשירות שלכם לאחרים יהיה נטול מאמץ.