האמת על האנרגיה הנשית והאנרגיה הגברית – חלק שני

חלק שני

קטע מסדרת הוובינר "מערכות יחסים בזמן התמורה"

ג’ים סלף

www.masteringalchemy.com

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

בפעם שעברה דיברנו על ההבדל בין האנרגיה היצירתית הנשית לבין זו הגברית ומה קורה כאשר הן אינן נמצאות באיזון. זכרו שאיננו מדברים על גברים ונשים. הכול קשור לאנרגיה היצירתית אליהן כל אחד יכול להתחבר וכל אחד יכול להשתמש בהן. אין זה משנה מה המגדר או הנטייה של האדם, לכולם יש יכולת להתחבר לפוטנציאל יצירתי גברי/נשי נפלא. כמו כן, דיברנו על מה שקורה כאשר האנרגיה הגברית מוצגת כדומיננטית והאנרגיה הנשית מוצגת כחלשה. בואו נמשיך עם אפשרויות אחרות של חוסר איזון. שימו לב אם אתם מבחינים בדפוסים אלה בחיי הסובבים אתכם ובדרך שבה אתם בוראים.

אנרגיה נשית חזקה – אנרגיה גברית חלשה

אם תחליפו את התפקידים עליהם דיברנו בפעם שעברה והאנרגיה הנשית היא חזקה מאוד והגברית חלשה יותר, דומה שהאנרגיה הנשית אומרת: "יש לי רעיונות וחלומות גדולים. אני רוצה בדבר זה… אני רוצה בדבר ההוא… אני רוצה שאלה יהיו כאן". אבל לפעמים מתחת לעוצמה ולנחישות הללו, קיים: "לא יכול להיות לי", "לא מגיע לי", "איני יכולה לקבל". אנרגיה נשית יצירתית ללא איזון ומבנה של אנרגיה גברית היא מפוזרת מאוד; היא לא מהימנה. היא דומה למים שאתם שופכים על פני שטח של שולחן, הם מתפזרים לכל מקום; היא אינה מוכלת, ממוקדת או מכוונת. אין מבנה (מכל) שיכול להחזיק בעוצמה היצירתית הנשית.

כאשר אנרגיה נשית חסרת איזון זו מבקשת מהאנרגיה הגברית: "אני רוצה שתבנה לי בית", האנרגיה הגברית עונה: "אשמח לבנות לך בית. אני מבינה בנגרות, אני יכולה לבנות לך בית. אני אוהבת אותך". והיא יוצאת בשמחה וקונה עצים, אבנים וחוטי חשמל ומתחילה לבנות בית יפהפה. זוהי יצירתיות בקווים ובזוויות ישרים עליה דיברנו בפעם שעברה.

בינתיים, האנרגיה הנשית המשיכה לברוא. לאחר שביקשה בית, היא הולכת לשיעור יוגה, שותה תה עם חברות, קונה בקניון ורוכשת מוצרים לארוחת גורמה. יצירתיות של פיתולים ועיקולים. כאשר היא מחזירה לבסוף את תשומת לבה לבית, היא שואלת את האנרגיה הגברית: "היי, מה את עושה?"

"מתי אמרתי את זה?" היא אומרת. "מה שאני רוצה באמת זה לעבור לבית חוף".

"בסדר, אני יכולה לבנות לך בית על החוף".

"זה יהיה נהדר", אומרת האנרגיה הנשית. והם יוצאים לדרך והסיפור חוזר על עצמו. עם דפוס לא מקורקע ומפוזר זה, האנרגיה הגברית מרגישה חסרת תוקף, לא מוערכת, לא נשמעת. אנרגיה נשית מפוזרת זו מתערבלת סביב באופן לא מוכל והאנרגיה הגברית בעקבותיה, או מנסה ללכת בעקבותיה. כאשר היא משנה את דעתה שוב ושוב, האנרגיה הגברית משנה גם כן כיוון למענה, מנסה לבנות בית, מבנה שבתוכו תוכל להיות מאושרת וליצור. אולם, בדפוס זה, גם האנרגיה הנשית היצירתית וגם האנרגיה הגברית היצירתית אינן שלמות ובמשך הזמן, נוצר תסכול. האם אתם מכירים מישהו כזה (אתם אולי)? אדם זה אינו מקורקע, לא משלים פרוייקטים רבים שהחל בשעה שהוא עסוק בהמצאת רעיונות נוספים. הוא גם עשוי לשמור את כל החומרים והדברים שאסף לטובת כל פרוייקט – למשך שנים, מבטיח להשתמש בהם יום אחד.

אנרגיה נשית חלשה – אנרגיה גברית חלשה

קיים גם דפוס של אנרגיה נשית חלשה ואנרגיה גברית חלשה. במקרה זה, אף אחת מהן לא יוצרת בקלות וגם לא מגשימה את תשוקותיה. שתיהן מבועתות. אנרגיה חלשה לא יוצרת; היא הופכת מתוסכלת מאוד ואין לה רשות לדבר, לכוון, לקחת פיקוד. לפעמים במקרה שכזה, לא האנרגיה הגברית ולא האנרגיה הנשית מסוגלות להגדיר את רצונן ולבקשו. הצעד הראשון לבריאה כלל לא נעשה. האנרגיה הגברית לא בונה את המבנה המיועד ליצירה של האנרגיה הנשית והאנרגיה הנשית אפילו לא מגדירה את מה שהיא רוצה שזו תבנה. אתם עשויים לזהות דפוס יצירה זה בסובבים אתכם. החלטות לא מתקבלות לעולם והם משנים את דעתם לעתים קרובות. אין תנועה קדימה. אינרציה יכולה להתרחש. שניהם רוצים שהאחר יקבל החלטה לאיזה סרט ללכת עד שמאוחר מדי. כל הסרטים הטובים כבר ירדו מהמסך. כבדיקה אישית, תוכלו להפוך מודעים לדינמיקה זו כפי שהיא באה לידי ביטוי בחיים של אנשים אחרים הסובבים אתכם, ובסופו של דבר, בתהליך היצירתי שלכם. האם אתם מכירים מישהו שמפגין אינרציה ולא יוצר על פי הפוטנציאל שאתם יודעים שיש לו? אולי הם לא לוקחים סיכונים ומשתמשים באוצר מילים המשדר מפלה עצמית?

אנרגיה נשית חזקה – אנרגיה גברית חזקה

הצד השני של מצב זה הוא דפוס יצירה של אנרגיה גברית חזקה ואנרגיה נשית חזקה. שוב, שתיהן מפחדות, ומבחינה פנימית, מרגישות בלבול וחוסר ביטחון רבים. תהיה תחרות רבה, משיכה ודחיפה, תוהו ובוהו ופרוייקטים לא גמורים. שני הכוחות היצירתיים יכולים להיות בלתי מתפשרים ועקשניים מאוד. כתוצאה מכך, שניהם מתחפרים בעמדותיהם ודבר לא נוצר. אתם עשויים להכיר אנשים שעושים זאת במרחב היצירתי שלהם. הם עשויים להתרברב ולהשתחצן ולהציג את עצמם כבעלי ביטחון עצמי ויכולת, אבל למעשה, הם השיגו מעט מאוד בחייהם. אדם זה עשוי "לדעת הכול" ולהתווכח על כל הצעה שאחרים מציעים.

איך הגענו למצב הזה?

כאשר האנרגיה הגברית היצירתית שבכם חלשה או חזקה מדי והאנרגיה הנשית שבכם גם היא חזקה או חלשה מדי, אנו קוראים לזה משחק הממד השלישי "אני לא בסדר". זה המקום שבו רובנו למדו להיות ולחיות. איך הגענו לכאן, למצב לא מאוזן זה? הנה דוגמה: חשבו על ילד קטן או ילדה קטנה, הם מוכשרים מאוד, מיומנים מאוד ויודעים הרבה. הילדה נרגשת מאוד בשל מי שהיא ומה שהיא רוצה לעשות. היא בעלת ביטחון רב, לגבי עצמה ולגבי מה שאפשרי. היא פשוט אומרת: "אני יכולה!" ילדה קטנה זו יוצאת לדרכה ויוצרת ציורים נפלאים ואמנות מדהימה. היא שרה כל הזמן ובונה בלהט דברים נפלאים. בערך בגיל שלוש היא מצליחה מאוד בעולמה ויום אחד אומרת למבוגר האהוב עליה: "תראה את הפיל שציירתי", כיוון שזה פיל יפהפה והיא מאוד מרוצה מהיצירה שלה. המבוגר אומר: "את לא יודעת שאין פילים כתומים? וחוץ מזה, זה סתם קשקוש. צבעת מחוץ לקווים".

היא חווה הלם כה גדול, שלילת תוקף כה עזה שילדה קטנה זו צונחת מטה ומוותרת על הביטחון והעוצמה שלה. "האמונה "את לא בסדר" מחליקה הישר אל תוך המקום שבו הייתה לפני רגע האמונה "אני נהדרת ומוצלחת". בתחילה, הילדה הקטנה מבולבלת ועושה אחד משני דברים. היא עשויה לומר: "אני כבר אראה לך" וממשיכה לחיות את שארית חייה תוך ניסיון להוכיח שהיא מוצלחת. היא עשויה להפוך לאישיות מסוג אל"ף ולהיות הישגית יתר על המידה כדי להוכיח לאותו אדם בוגר משכבר הימים שהיא אכן בעלת ערך. אבל עדיין קיים בה ספק קטן "האם אני בסדר?", שיושב במרחב שלה ובאמונות שלה לגבי עצמה. יש לה מחשבות פרטיות כגון: "אני לא בטוחה האם הציור שציירתי זה עתה באמת שווה עשרת אלפים דולר", אף על פי שכלפי חוץ היא מציגה את עצמה כבעלת ביטחון, נחושה וחזקה לגמרי.

התגובה האפשרית השניה שיכולה להיות לילדה הקטנה היא: "אולי המבוגר צודק. אולי אני לא כל כך טובה למרות הכול". יכול להיות שהיא לעולם לא תשוב לביטוי היצירתי המוכשר והעוצמתי שהיה לה בעבר. ילדה נלהבת זו גדלה ונחבאת, מפקפקת בכל החלטה שלה ולא לוקחת סיכונים רבים.

כל אחד מאיתנו חווה את התוצאה של אנרגיה יצירתית מעוותת זו. ברגע שאתם מבינים את ההבדלים ואת העוצמה של האנרגיות היצירתיות הנשיות והגבריות, תוכלו לאזן אותן טוב יותר ולברוא באופן עוצמתי יותר משלמות זו. אז, כאשר אתם נכנסים למערכת יחסים, אתם תמשיכו להחזיק באמונה שאתם חשובים ובעלי ערך. לא תהיינה דחיפות ומשיכות, לא תהיינה תחרות או שלילת תוקף. לא יהיו טוב יותר או גרוע יותר. אז קיים איזון בין ובתוך דרכי היצירה של האנרגיה הנשית והאנרגיה הגברית שלכם. כאשר אתם מאוזנים, אתם מכירים בעצמכם ונעים קדימה, מציירים את פילים בכל צבע שתבחרו יחד עם חבריכם למשחק שחוגגים איתכם.