ארבעת הפנים שלכם – חלק שלישי: העצמי המנטלי

מאת ג׳ים סלף ורוקסן בורנט

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

את העצמי המנטלי ניתן לדמות לפטיש גדול וחזק. פטיש זה הוא הכלי המושלם לדפיקת מסמרים ולשבירת קרשים. משום שהוא בעל יכולת רבה וכיוון שאנו חיים בתרבות המעניקה תוקף רב לאינטלקטואליות, אנו מבקשים מפטיש זה לעשות עבודות שלא מתאימות לו. העצמי המנטלי שלכם (מנדלסון) להוט ונכון מאוד לעשות את המתבקש. לפעמים הוא יצור רציונליזציה שתסביר מדוע השיטה שלו היא הנכונה. לדוגמה, אם תבקשו מהפטיש לזגג עוגה, הוא יחשוב שהוא עושה זאת נהדר וינסה לשכנע אתכם בכך. אולם המראה והטעם של העוגה לא יהיו טובים. קר ורציונלי, לוגי והגיוני, מנדלסון בטוח שהוא יכול לעשות כל משימה העומדת בפניו ואם התוצאה פחות מטובה, הסיבה חייבת להיות בעיה חיצונית. היא הוגשה מאוחר מדי במסיבה, אף אחד לא אוהב שוקולד והתבנית לא הייתה בצורה הנכונה.

גישה זו מוחדרת אל תוכו באמצעות דורות של דפוסי אמונה. הדבר יכול להשפיע מאוד על שני העצמיים האחרים ולגרום בלבול, אי נוחות וחוסר הרמוניה רבים. אם העצמי המנטלי שלכם פולש בכוח לפרויקטים או מוזמן להשתתף ברמה שהיא מעבר ליכולתו, הוא עשוי ליטול שליטה ולהוביל את התהליך. מהעצמי הרגשי שלכם נגזלת השמחה וההתלהבות הרבות שלה והעצמי הפיזי שלכם עשוי לסבול כאב בגלל הזנחה. פעמים רבות העצמי המנטלי שלכם יתעלם מהעצמיים האחרים עד אשר המערכת כולה עומדת בפני איום של התמוטטות או גוף שבור בגלל ״תאונה״ או מחלה. אולי אתם מכירים מישהו שמאפשר לעצמי המנטלי שלו לשלוט בחייו עד אשר הוא מוצא את עצמו בכאב אדיר. משהו חייב להשתנות או שהמערכת כולה תסבול. אנשים רבים, כאשר הם לוקים במחלה המסכנת את חייהם, מקבלים תובנות נהדרות ומשנים את דפוסי חייהם. חלקם שורדים את ההתנסות.

בי הייתה נשואה לג׳ורג׳ תקופה קצרה לפני החלו להוליד ילדים. הם היו קתוליים אדוקים והולידו שישה ילדים בזה אחר זה. ג׳ורג׳ לא היה מאושר בעבודה ששכר נמוך בצדה ושתה הרבה. לילות רבים הוא היה שב הביתה לאחר חצות ומוציא את תסכולו על בי על ידי כך שהיה דוחף אותה כנגד הקירות ומכה אותה.

במשך 12 שנים, היו לבי עצמות שבורות וחבורות רבות. בי תמיד הסבירה רציונלית את התנהגותו ונתנה תירוצים למצב רוחו המזופת. ״ג׳ורג׳ נמצא במשבר חולף. הוא מדוכא. הוא באמת איש טוב״. לבי היו סיבות הגיוניות רבות להישאר בנישואים. ״לבה של אמי ישבר אם אעזוב את ג׳ורג׳. הכנסיה לא רואה גירושים בעין יפה. הילדים זקוקים לאב״. ג׳ורג׳ המשיך להכות אותה, בסופו של דבר בנוכחות הילדים. בוקר אחד בשעה מוקדמת, שיכור כדרכו, הוא לא רק סטר לבי, הוא גם החל לאיים על הבת הבכורה. אז לא יכול עוד העצמי המנטלי של בי למצוא סיבה הגיונית להישאר. היא הגיעה לרמה החשוכה ביותר של כאב פיזי ורגשי בחייה. היא הייתה מוכנה לשאת את הכאב שלה, אבל רק לאחר שבתה הפכה למושא ההתעללות של ג׳ורג׳, בי הצליחה לאחד את העצמיים שלה ולשנות את המצב. סוף סוף התברר שלעצמי המנטלי שלה אין מושג כיצד להתמודד עם המצב.

תיאור המשרה של העצמי המנטלי שלכם כולל:

  1. לקיחת מידע חיצוני ועיבודו כך שיהיה מובן מבחינה הגיונית ורציונלית על פי מידע שכבר מאוחסן בבנק ההתנסות שלו.
  2. שפה. העצמי המנטלי יכול לתקשר מילולית את צרכיו, פירושיו ותפיסותיו.
  3. עיבוד סמלים לכדי כתיבה, קריאה ומתמטיקה.
  4. אנליזה. אוהב להבין, להוכיח תיאוריות ולפתור בעיות.

בנוסף להכרת העצמי המנטלי שלכם והאנשתו, תוכלו לעודד אותו לפתח את מעלותיו על ידי כך שתציעו לו את הדברים הבאים:

  1. להכיר ולכתוב משימות בהן הוא מצטיין. העניקו לו תוקף, באופן מילולי, על עבודתו הטובה בתחומי המומחיות שלו.
  2. העניקו לו משימות ספציפיות כגון איזון חשבון הבנק, קריאת מפות והכנת רשימות של משימות שיש לבצע. הפכו זאת לפעולה מודעת והפעילו את העצמי המנטלי מתוך כוונה.
  3. זהו מתי הוא נכנס לתחום השליטה ברגשות ובגוף. אם תהיו מודעים לדפוסים הנוכחיים של המעורבות המנטלית, הדבר יסייע לאזן את ההתלהבות של מנדלסון ולהשיבו לתחומים בהם הוא מיומן.
  4. כאשר בפניכם פעילות הכוללת את הגוף הרגשי (רגע אינטימי של אהבה, או מדיטציה) או הגוף הפיזי (עבודה בגינה, רחיצת המכונית), בקשו מהעצמי המנטלי שלכם לחכות לרגע בחוץ עד שתהיה גם לו עבודה. תוכלו לדמיין מתג המכבה ומדליק אותו שנמצא במרכז ראשכם. יכול להיות שתגלו שאתם מכבים אותו פעמים רבות בהתחלה. זה בסדר. תחילת שימוש בכלי זה דומה לפעילות בחדר כושר. אתם מפתחים שריר שלא השתמשתם בו עד כה. אל תצפו ממנו להניף 80 קילו בניסיון הראשון.
  5. שימו לב לאנשים סביבכם הנשלטים על ידי העצמי המנטלי שלהם וכיצד הם חווים את חייהם בשל כך. האם הם מרגישים בנוח מבחינה רגשית? האם הם מאושרים ובריאים?

בחלק הרביעי – העצמי הרוחני