ארבעת הפנים שלכם -חלק ראשון: העצמי הרגשי

מאת ג׳ים סלף ורוקסן בורנט

מאנגלית: סמדר ברגמן

 

״הגופים הללו בני כלייה; אך השוכן בגופים הוא נצחי, בלתי ניתן להשמדה ובלתי חדיר״.

– בהאגאוואד גיטה

פיליפ, אמה, מנדלסון וספאטיה הם שותפים לדירה מזה שנים רבות ולומדים ללא הרף כיצד לחיות יחד בשלווה ומתוך שיתוף פעולה. כל אחד מהם הוא פרט בעל רצון עז וסדרי יום, תשוקות, יכולות ורצונות מוגדרים היטב. זו תחילת הקיץ וכל ארבעת השותפים רוצים לערוך מסיבה. זו הזדמנות מושלמת לכל אחד מהם להפגין יצירתיות וגאונות. האתגר העומד בפניהם הוא כיצד לערוך מסיבה מוצלחת לכבוד האורחים שלהם, ובה בשעה, לאפשר זה לזה ביטוי יצירתי מלא. אתם מבינים, מנדלסון אוהב מוזיקה קלאסית, המתנגנת ברכות ברקע, כדי שהאורחים יוכלו לשוחח ולדבר על נושאים מעניינים. אמה רוצה מוזיקה שמעוררת רגשות ומפתה אנשים לנוע ולרקוד. פיליפ, שנוטה להיות דומיננטי, מאמין שחשוב להראות לאורחים את השפע והטעם הטוב שיש לשותפים, בעוד שספאטיה אוהבת פשטות. כפי שאתם יכולים לראות, לכל אחד מהשותפים דעה משלו לגבי המסיבה הטובה ביותר שאפשר לערוך. האם ארבעת האישויות השונות הללו יוכלו לאחד כוחות ולערוך מסיבה שתספק את כולן כמו גם את האורחים שלהם?

גם לכם יש ארבעה היבטים אינדיבידואלים ייחודיים מאוד ויחד הם מרכיבים את ההוויה השלמה שלכם. יש לכם עצמי רגשי, עצמי מנטלי, עצמי רוחני ועצמי פיזי. אינטגרציית עצמי מלאה מחייבת שכל ארבעת ההיבטים יוכרו, יכובדו ויהיו מסופקים. כולם צריכים לזכות בכבוד ובמה שהם רוצים כדי להפוך ולהישאר בריאים. אינטגרציה זו מביאה איזון לחיים החיצוניים והפנימיים שלכם. העצמיים הרגשי, הרוחני, המנטלי והפיזי הם כמו רגליים של שרפרף. אם הן אינן מאוזנות זו עם זו, השרפרף נוטה הצדה וכל שנח על מושבו נופל. מסיבה המתוכננת על ידי קבוצה של שותפים בעלי ניגוד עניינים וחוסר שיתוף פעולה יכולה להסתיים באי נוחות של כל המעורבים.

אדם שמאפשר לעצמי הרגשי שלו לשלוט בו הוא לא מקורקע ועשוי לברוא ללא הרף דרמה ותוהו ובוהו בחייו. משהו תמיד ״לא בסדר״ אצלו. האתגר האישי שלו הוא ניטרליות ומיקוד. אדם שמאפשר לעצמי המנטלי שלו לשלוט בחייו עשוי לחוות היעדר חמימות שמונע יצירת יחסי ידידות או הוא עשוי לדאוג ללא הרף ולהתמקד בעיקר בעתיד. האתגר שלו הוא שיפוט. אדם שמאפשר לעצמי הפיזי שלו לשלוט עשוי שלא להיות מפותח מנטלית ורגשית במידה מספקת ומתמקד בעיקר בגופו. הוא עשוי לאהוב את החומריות ולהפוך אובססיבי או מדוכדך כאשר גופו מזדקן או לא מתפקד כפי שהוא מצפה. האתגר האישי שלו הוא תאוות בצע. אדם שמתמקד בעיקר בהיבטים הלא פיזיים או הרוחניים מתקשה תכופות להבין את דרכי העולם ולהתחבר עם אחרים. הוא עלול להזניח את צרכי הגוף, השכל והרגשות ולהתעלם מהם. בידוד הוא האתגר האישי של אדם שכזה.

דרך אחרת לדמיין היבטים אלה היא להכיר בכך שהם מייצגים את ארבעת חלקי המוח שלכם. ד״ר פול מקלין, המנהל לשעבר של ״המחלקה להתפתחות המוח״ ב״מכון הלאומי לבריאות מנטלית״, מתייחס ל-r-complex או ל-reptilian cortex, כחלק הממוקם בגזע המוח. הוא קשור להישרדות, לטריטוריה ולהולדה. הוא מכונה גם ״מוח הלטאה״ על ידי גלינדה-לי הופמן ב״The Secret Dowry of Eve״. כאן חי העצמי הפיזי שלכם.

המערכת הלימבית או ה-mammalian cortex ממוקמת על גבי ה-r-complex ומקיפה אותו והיא בית העצמי הרגשי. השכל הרציונלי, או קליפת המוח, הוא החומר האפור המוכר. כאן חי העצמי המנטלי וזהו מרכז ההגיון, הניתוח והאינטלקט. קליפת המוח הקדם-מצחית ממוקמת הישר מאחורי המצח ומכונה גם האונות המצחיות. זהו בית העצמי האינטואיטיבי או הרוחני שלכם. זה החלק של המוח שהמדע מבין רק בקושי, אך שהיה חלק מהאנטומיה האנושית כ-200,000 שנים.

כל ארבעת ההיבטים חיוניים לחוויה אנושית שלמה. להכחיש או להדגיש חלק אחד על פני האחר יוצרים חוסר איזון במערכת כולה והשרפרף בעל ארבע הרגליים יתהפך. דרך יעילה לאזן ארבעת היבטים אלה היא להאניש אותם. כגן ילדים למבוגרים, פשוט דמיינו שארבעת ההיבטים הללו של המוח והאישיות שלכם הם שותפים בדירה, בעלי תרומות ייחודיות ושוות ערך במידה שווה. יחד הם יכולים לברוא את המסיבה הטובה ביותר.

הטיפול וההזנה של ארבעת העצמיים שלכם: העצמי הרגשי

לאחר שעבר האנשה, היבט זה שלכם יכול להיות ילדה צעירה ולא בוגרת שהרגשות שלה ברורים למדי. דמיינו ילדה שמקבלת רשות לבטא באופן מלא את האנרגיה הרגשית שלה. היא אינה מילולית ולכן חייבת לבטא את הצרכים שלה באמצעות חלומות, דפוסי התנהגות, התנהלות וכוח רצון. היא בוכה, אולי לא מבינה מדוע. היא צוחקת בגלל דברים טיפשיים. הילדה הזו הפכפכה ובלתי צפויה. היא מרגישה פגיעה לעתים ונלהבת כלפי אחרים. לפעמים העצמי הרגשי (בואו נקרא לו אמה) מרגיש לא מובן, שאחרים לא דואגים או מכבדים אותו. האופן שבו אמה מתקשרת זאת היא לעתים הפכפכה ולא מובנת באופן כללי על ידי העצמיים האחרים. כאשר אמה מנסה להישמע עוד יותר, העצמי הפיזי והעצמי המנטלי מתאמצים אף יותר להשתיק אותה. אמה מפנימה את האש שלה ובמקודם או במאוחר, האש הלוהטת הזאת של אנרגיה רגשית מתגשמת בדרכים שהעצמיים האחרים מרגישים אי נוחות גדול אף יותר בגינה.

אם אינכם מאפשרים חופש לעצמי הרגשי שלכם, בסופו של דבר היא [בלשון נקבה, כך במקור] תשפיע על העצמי הפיזי (פיליפ, בגן ילדים זה, זוכרים?) על ידי גרימת כאב או מחלה פיזיים. העצמי המנטלי (מנדלסון) עשוי לחוות בלבול וחוסר בהירות מנטלית. כאשר ילדה מייבבת קטנה זו הופכת למפלצת גדולה וחסרת שליטה, מנדלסון ופיליפ שוב לא יכולים להתעלם מאי הנוחות שלהם וחייבים לאפשר לאמה לתרום למסיבה (התנסות החיים שלכם) בדרכים מהם היא נהנית. אמה (עצמי רגשי) בריאה, הזוכה בכבוד הראוי נהנית מהמשימה שלה. הנה כמה סעיפים הכלולים בתיאור העבודה שלה:

  1. כל הרגשות – אלה שנובעים ממידע וגירוי פנימי וכמו כן, אלה שבאים בתגובה למידע ואירועים חיצוניים.
  2. האופן שבו אנו מרגישים לגבי עצמנו באופן כללי, האם אנו אוהבים, מעריכים ומכבדים את עצמנו.
  3. תחושות הנחישות שאנו מצמידים לאמונות שלנו.
  4. הקשר שבין ההורה והילד.
  5. רגשות אינטימיים עם בן זוג.

בנוסף לזיהוי פשוט של העצמי הרגשי שלכם והאנשתה, מה עוד תוכלו לעשות כדי לסייע לחלק זה שלכם להתאזן?

  1. כוננו עמה קווי תקשורת. דברו אליה וגלו ממה העצמי הרגשי שלכם נהנית ומה היא צריכה.
  2. עוררו רגשות והתבוננו בהם שעה שהם נעים דרך החוויה שלכם. צפו בסרטים שמעוררים רגשות, והכוונה לא רק לרגשות המקובלים חברתית כגון עצבות או אהבה. צפו בסרט שמעורר פחד, רוגז או כעס והבחינו היכן בגופכם חי הרגש הזה. לאחר הסרט, תרצו אולי לבצע הפרדה ממנו על ידי קרקוע הסרט מחלק הגוף החש באי נוחות על ידי שימוש בחבל קרקוע.
  3. כאשר אתם מבחינים ברגשות נוחים או לא נוחים העולים לפני השטח, אמרו בקול למישהו (זה כולל את הכלב/החתול שלכם) מה הם או היכן הם. אולי לא תוכלו לתאר אותם במילים. זה בסדר. פשוט היו ספציפיים ככל שאתם יכולים. המעשה מעניק תוקף לעצמי הרגשי שלכם ומסייע לה לחוש מקובלת.

באמצעות הסיפור של בן תוכלו ללמוד כיצד לרפא את העצמי הרגשי שלכם. בן היה מתוסכל בשל תהליך גירושים שנמשך שש שנים. אם הייתם מתבוננים בבן, הייתם רואים אדם מקורקע מאוד, שקט ועדין. אולם הוא הודה בהתפרצויות כעס ספונטניות ושצד זה שלו תמיד הפחיד אותו. הוא חש חסר שליטה ופחד לפגוע במישהו. תוך שימוש בכלים אנרגטיים של זרימה אנרגטית וקרקוע, בן האניש את אמה (העצמי הרגשי שלו) כדרקון פראי, השומר על אוצרו. הוא נתן לאמה רשות להתקיים ולבטא את עצמה.

בן שוחח עם אמה ואפשר לה להיות מי שהיא לחלוטין. כאשר העצמי הרגשי שלו שמעה סוף סוף ״היי״, וזכתה בהכרה, הייתה לה רשות לבטא את עצמה. בתוך זמן קצר ביותר, באמצעות תהליך דמיוני קל, בטוח, משעשע ולא מאיים, בן ואמה הפכו לידידים. ההתנגדות שבן חווה בעבר כפחד וכספק, נעלמו.

כיום, העצמי הרגשי של בן מתקשרת עמו באמצעות תחושות קלילות ולא כואבות, בעיקר באזור הבטן. זה הסימן עבור בן שהרגשות שלו מופעלים ושיש להם מידע עבורו. המודעות וההערכה הגוברות של בן כלפי היבט זה של עצמו פתחו דלת לתקשורת שאפשרה לו לזהות מתי הוא צועד בנתיב או מחוץ לנתיב שלו. בן מסוגל להכיר ברגש עז לפני שהוא יוצא משליטה. מערכת היחסים שלו עם העצמי הרגשי שלו עתה מופעלת, בטוחה, בריאה ויצירתית. בן שם לב שהוא צוחק יותר ויכול להתרגז ללא הדחף המתלווה להכות במשהו. בעת העבודה המשותפת שלנו, אמה הפכה מדרקון פראי לאריה, לכלב זאב, לגולדן רטריבר, שעה שבן המשיך לאפשר לאנרגיה הרגשית שלו להתקיים ולהיות פשוט ״בסדר״.

בן גם שחרר כמות רבה של התנגדות כלפי גרושתו, סוזי. כאשר בן אפשר לטינה ולכעס שלו כלפיה להתקיים והכיר בהם, ללא התנגדות או שיפוט, הוא חש הכרח לבטא אותם. בן פשוט הבחין בתנועת הרגשות בגופו כתחושות וכנוקשות. בתוך זמן קצר, גרושתו הגיעה להסכם עם בן. כיוון שבן שחרר את ההתנגדות ואת המטען שהחזיק, דפוסי הקשר עם סוזי השתנו ושוב היא לא נאלצה להתעמת עמם. היא השלימה את הבירוקרטיה הקשורה בגירושים במהירות ובמהרה יצרה מערכת יחסים חדשה.

בחלק השני – העצמי הפיזי